Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 3,13 Kč na 76,22 Kč

Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna o 3,13 Kč na 76,22 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 4,28 procenta. Vodné zdraží o 1,52 Kč (čtyři procenta) na 39,56 Kč, stočné o 1,61 Kč (4,59 procenta) na 36,66 Kč za kubík.

4 min. čtení

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, to oznámila ve zprávě na svých internetových stránkách. Před rokem voda zdražila o 4,01 procenta.

Cena vodného a stočného je podle SmVaK dlouhodobě pod průměrem cen v České republice. Například většina obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, která odebírá vodu od Severočeské vodárenské společnosti, bude příští rok platit za kubík 96,03 Kč, což je jedna z nejvyšších cen v zemi. V Plzni bude stát kubík 77,74 Kč. V Ostravě, kterou zásobuje vodou společnost Ostravské vodárny a kanalizace, budou lidé platit za kubík 74,64 Kč.

Společnost SmVak uvedla, že v cenách vody na příští rok se odráží vývoj nákladů, jako je zvýšení cen surové vody, chemikálií nebo služeb. Musí pokrýt také náklady na pravidelné opravy a údržbu, laboratorní rozbory nebo tvorbu rezervy pro plán obnovy a rozvoje infrastruktury.

Do modernizace svých zařízení a výstavby nových SmVaK v roce 2015 investují více než 500 milionů korun, což je přibližně stejně jako letos. "Mezi nejvýznamnější akce patří například rekonstrukce strojně-technologického zařízení úpravny vody Podhradí, vyřešení nedostatečné kapacity zdrojů vody na Jablunkovsku, rekonstrukce celé řady vodovodů například v Hradci nad Moravicí, Vendryni, Odrách, Vřesině, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a dalších obcích a městech," uvedla společnost.

Do infrastruktury centrálního vodárenského systému a do vodovodních sítí firma investuje více než 293 milionů korun a do rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod přes 217 milionů korun. Velkou investicí, plánovanou na dva roky, bude například zahájení výstavby vyhnívací nádrže a zařízení kalového hospodářství v čistírně odpadních vod Opava.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji. Loni společnost dosáhla čistého zisku 388,6 milionu korun, což bylo o 3,5 milionu (0,9 procenta) více než před rokem. Tržby firmě stouply 1,9 procenta na 2,16 miliardy korun. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme