Voda v Moravskoslezském kraji zdraží o 1,66 Kč na 77,88 Kč

Cena vody v Moravskoslezském kraji stoupne od ledna příštího roku o 1,66 koruny na 77,88 Kč za metr krychlový. Zvýšení představuje 2,2 procenta včetně DPH. Vodné zdraží o 1,14 koruny, tedy 2,9 procenta, na 40,70 Kč a stočné o 52 haléřů, čili 1,4 procenta, na 37,18 Kč za kubík. Ceny jsou uvedeny s DPH. 

5 min. čtení

ČTK to v pátek řekl Marek Síbrt, mluvčí společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava, která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Před rokem voda zdražila o 4,28 procenta.

"V kalkulaci vodného a stočného pro příští rok se odráží vývoj nákladů například v nárůstu ceny surové vody odebírané od státních organizací nebo nutnost financovat plán obnovy vodohospodářské infrastruktury," řekl generální ředitel firmy Anatol Pšenička. Podle něj i přes zdražení zůstávají ceny vodného a stočného v Moravskoslezském kraji pod celorepublikovým průměrem.

Například většina obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, která odebírá vodu od Severočeské vodárenské společnosti, letos platila za kubík 96,03 Kč, což je jedna z nejvyšších cen v zemi. V Plzni stojí kubík vody 77,74 Kč. V Ostravě, kterou zásobuje vodou společnost Ostravské vodárny a kanalizace, lidé platí 74,64 Kč za metr krychlový.

SmVaK investují v roce 2016 do modernizace a výstavby svých zařízení přes 550 milionů korun, tedy přibližně o 30 milionů více než letos. "Největší investiční akcí bude pokračování modernizace úpravny pitné vody v Podhradí-Vítkově, která začala letos. Dokončen bude také projekt napojení Jablunkovska na centrální systém Ostravského oblastního vodovodu," uvedl Síbrt.

Investiční plán pro příští rok počítá v oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod s projekty za téměř 216 milionů korun. Kanalizační sítě budou rekonstruovány například v centru Karviné, ve Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně. "Dokončíme také výstavbu vyhnívací nádrže v areálu opavské čističky odpadních vod s náklady téměř 33 milionů korun," řekl ředitel kanalizací SmVaK Jan Tlolka.

Přibližně 220 milionů korun chce společnost investovat do rekonstrukcí vodovodních řadů. Téměř 100 milionů korun budou představovat investice do Ostravského oblastního vodovodu, který je páteřním systémem zásobování pitnou vodou.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji. Loni zvýšil podnik svůj zisk meziročně o 22,3 milionu korun (5,7 procenta) na 410,9 milionu korun a tržby z vodného a stočného muá stouply o 59,1 milionu korun (2,7 procenta) na 2,22 miliardy. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.

Foto: „Místek, Náměstí Svobody, sever“ od Daniel Baránek. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme