Nejvíce budou muset sáhnout do kapes domácnosti v oblastech, kde se léta neinvestovalo do obnovy potrubí.
"Kde budou potřebovat zdroje na obnovu infrastruktury, může dojít k nárůstu cen vodného a stočného až o třicet procent," řekl TÝDNU šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák. Podle něj lze takové "adepty na zdražení" odtušit i na základě srovnání cen vody v jednotlivých lokalitách. V rámci země totiž jsou v současné době velké rozdíly.
Hlavním důvodem zvyšování ceny vody jsou nákladné investice vodárenské infrastruktury, které nakonec zaplatí domácnosti v účtech za vodu. K nim podle Baráka budou muset vodárny přistoupit i v příštím roce. "Roční obnova majetku vyžaduje zhruba dvacet miliard, přitom se do ní dává stěží šest," říká Barák.
K rostoucí zvyšování ceny výrazně přispívá i čerpání evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí. Jednak jsou města a obce nuceny si na kofinancování projektů brát úvěry (jejíchž úroky vedou ke zvyšování ceny vody) a také se při čerpání dotací zavazují ke splnění finančního modelu, který zavazuje k cenovým nárůstům.
Podle ekonomů ale může růst cen vody vést k dalšímu poklesu její spotřeby. Zatímco před deseti lety činila 160 litrů na osobu a den, nyní to je 96 litrů.
Detailní článek o důvodech očekávaného nárůstu ceny pro vás připravujeme na tento týden.
Zdroj:
Mediafax
Zdroj: Mediafax