V Etiopii platí: Voda nad zlato

Nadace Člověk v tísni působí v Etiopii již několik let. S její pomocí a také ve spolupráci s Nadačním fondem Veolia se zde podařilo uvést do provozu již několik vrtů a pomoci řadě místních obyvatel. Život mnoha lidí se tak významně změnil...

6 min. čtení

V Etiopii platí více než kdekoli jinde, že voda znamená život. Tradičně se zde pije voda z malých rybníčků, které zachycují dešťovou vodu. Pokud však dostatečně neprší, nádržky vyschnou. Jedinými zdroji vody pak zůstávají studny a prameny. V některých oblastech Etiopie se však nachází i 250 metrů pod zemí. A takovou vodu je možné získat jen hlubinnými podzemními vrty.

Jednou z etiopských oblastí s vážným nedostatkem vody je okres Alaba na jihu země, kde Člověk v tísni působí už od roku 2003. V letech 2008 i 2009 navíc postihlo Etiopii katastrofální sucho a stávající situace se dramaticky zhoršila. Vrty obléhaly stovky lidí. Někteří strávili na cestě k vodě celý den a další den pak čekají ve frontě na životodárnou tekutinu.

Pojďme se podívat na konkrétné příběhy lidé, kterým Člověk v tísni pomohl. Vesnice Second Mekele má díky Člověku s tísni opravenou studnu. Lidé si to nemohou vynachválit. „Výhod je hned několik. Pro mě je to obrovské ušetření času," libuje si Tashite Mohammed.

Alaba, kam chodila s oslíkem pro nezávadnou vodu, je dvě hodiny chůze. „Bývá tam ale většinou hodně lidí. Když se připočte čekání na naplnění kanystrů, zabere to s cestou tam a zpět zhruba osm hodin," popisuje Tashite a dodává, že do Alaby musela jezdit po dvou dnech.

Když používali vodu z rybníka, trpěli vážnými zdravotními problémy. „Několik lidí kvůli tomu i umřelo. Největší problémy mívaly vždy děti. Trpěly průjmy a další střevními infekcemi," říká žena. Kvůli tomu se snažili lidé ve vesnici nepoužívat tuto vodu k pití a vaření, ale jen na praní nebo pro dobytek. „Rybník je navíc odsud docela daleko, dojít pro vodu trvalo hodinu a půl."

Po zprovoznění vrtu se situace výrazně zlepšila. „Ušetříme čas, dojít pro vodu mi zabere maximálně půl hodiny. Nemáme zdravotní problémy, děti mohou opět chodit do školy."

Pozemní voda v Etiopii bývá velmi hluboko. Studna, kterou Člověk v tísni zprovoznil, je hluboká přes 300 metrů. Pro čtyřčlennou rodinu jsou podle Tashite třeba na den dva dvacetilitrové kanystry. Žena chodí pro vodu jednou denně.

Voda pro Afriku a Člověk v tísni
Za čtyři ročníky projektu Voda pro Afriku věnoval Nadační fond Veolia a Veolia Voda společnosti Člověk v tísni již více než 1,8 miliónu korun. Tyto finanční prostředky pomáhají financovat projekty na podporu vodních zdrojů v Etiopii, které zde Člověk v tísni realizuje z prostředků veřejné sbírky Skutečná pomoc. Dary ze čtvrtého ročníku Vody pro Afriku uskutečněného před Vánoci 2013 dosáhly celkové výše 619 000 Kč.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme