Voda na Vsetínsku podraží od Nového roku o deset procent

Vodné a stočné na Vsetínsku od ledna příštího roku výrazně podraží. Společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) zvýší domácnostem sazbu o téměř deset procent ze současných 65,78 korun na 72,28 korun za metr krychlový. Plátcům DPH se cena za metr krychlový zvýší z letošních 59,80 korun na 63,40 Kč, tedy o šest procent.

3 min. čtení

Je to v důsledku zvýšení snížené sazby DPH z deseti na 14 procent, sdělil dnes ČTK Jiří Žůrek ze vsetínské radnice. Podle statistických údajů občan na Vsetínsku spotřebuje jeden krychlový metr vody v průměru za necelých 12 dní. "Celkový roční nárůst na jednu osobu, při průměrné spotřebě 83,2 litru na osobu a den v našem regionu, vychází v roce 2012 na necelých 132 korun," poznamenal ředitel společnosti VaK Vsetín Michal Korabík.

Důvodem zvýšení ceny vodného a stočné je podle ekonomické náměstkyně VaK Vsetín Miroslavy Vaculíkové zvyšování přímých nákladů, a to zejména navýšení ceny surové vody o 7,5 procenta a vyšší potřeba oprav sítě u pitné i odpadní vody. "Navíc chceme příští rok investovat více do oprav majetku získaného vkladem z měst a obcí a dosáhnout tak snížení ztrát v trubní síti," zdůraznila.

Podle odhadů voda bude mírně zdražovat i příští tři roky, a to zhruba o inflaci a rostoucí náklady na obnovu vodohospodářské infrastruktury. "Po roce 2013 se předpokládá, že vodárenství jako obor bude samofinancovatelné a do ceny vody se pak promítnou náklady nejen na nové investice, ale i na obnovu zastaralých vodovodních a kanalizačních sítí," dodal Korabík.

Spotřeba vody ve vsetínském regionu v posledních dvou letech poklesla pod hodnotu 83,2 litrů na osobu a den.

Foto: Wikipedie,Timichal, Licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme