Voda na Semilsku bude dražší, lidé zaplatí 81 korun za kubík

O rekordních třináct procent zdraží od Nového roku voda na Semilsku. Důvodem jsou masivní investice do obnovy infrastruktury, kvůli kterým Vodohospodářské sdružení Turnov zvyšuje cenu o devět procent.

5 min. čtení

Další čtyři přidá zvýšení sazby daně z přidané hodnoty z deseti na čtrnáct procent. "Cena vodného a stočného tak na Semilsku stoupne z dvaasedmdesáti na jedenaosmdesát korun za metr krychlový," informoval předseda rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Zdražení vody bude nejvyšší za posledních několik let. Pro letošní rok cena stoupla o 3,2 procenta. Sdružení, které zásobuje vodou obyvatele dvaadvaceti měst a obcí na Semilsku, dokončilo nedávno téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Ten z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Realizace projektu stála dohromady 950 milionů korun, z toho 540 získalo Vodohospodářské sdružení Turnov z operačního programu Životní prostředí. Zbytek zaplatila města a samo sdružení. Sdružení ale potřebuje další peníze na obnovu dalšího majetku, protože infrastruktura v regionu je kvůli nedostatečné péči v minulém století značně zanedbaná.

Peníze z Evropy: za rok naposledy

"Příští rok bude navíc pravděpodobně jedním z posledních, kdy bude možné získat dotace z evropských fondů na dlouhodobě připravované klíčové akce, což přinese další povinnost vysoké míry spolufinancování," vysvětlil Hejduk.

Připraveny jsou podle něj žádosti o dotace na výstavbu vodovodů a kanalizace v Malé Skále, na čistírnu odpadních vod a kanalizaci v Rovensku pod Troskami nebo na rekonstrukci centrální úpravny vody u Semil. Souběžně se ale dokončuje intenzifikace čističky a dostavba kanalizace v Tatobitech nebo kanalizace v Ohrazenicích. "Začne výstavba vodovodů v Semilech, rekonstrukce vodojemu u hradu Trosky a řada dalších akcí," dodal Hejduk.

Vodohospodářské sdružení Turnov je zatím v Libereckém kraji první organizací, která o nových cenách vody pro příští rok rozhodla. Do konce listopadu by měl znát ceny také největší dodavatel Severočeská vodárenská společnost, tam se spekuluje o zdražení zhruba desetiprocentním. Ze 75,20 Kč by měla cena stoupnout nejvýše na čtyřiaosmdesát korun. Severočeská vodárenská společnost smí podle dohody zvýšit cenu nejvýše o sedm a půl procenta, další čtyři přidá daň z přidané hodnoty. Jasno o ceně není zatím ani ve Frýdlantské vodárenské společnosti, která zásobuje Frýdlantský výběžek. "O cenách se bude jednat až v polovině prosince," řekl předseda představenstva a frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Foto: Wikipedia, Luděk Kovář, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme