Voda na Kroměřížsku příští rok zdraží o 2,6 procenta na 76,86 Kč

Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o 2,6 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 76,86 koruny, řekl dnes ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal. Cena vody na Kroměřížsku tak zůstane i v roce 2018 nejnižší ve Zlínském kraji.

3 min. čtení

Letos platí lidé za tisíc litrů upravené pitné vody, její následné odvedení a vyčištění 74,91 koruny, nárůst tedy činí 1,95 Kč za metr krychlový. Podle Lejsala je důvodem zvýšení ceny růst mezd zaměstnanců VaK, vyšší ceny energií a také růst nákladů na zpracování odpadů z čistíren odpadních vod. "Na mzdách zaplatíme zhruba o 5,6 milionu korun více, necelé čtyři miliony navíc nás bude stát likvidace odpadů, o milion korun více zaplatíme za energie," řekl Lejsal. VaK zásobuje pitnou vodou celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy přes 100.000 lidí.

V České republice letos vodné a stočné zdražilo průměrně o jedno až tři procenta. V některých regionech se ale podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR ceny snížily. Průměrná cena letos podle těchto údajů dosáhla 84,68 Kč za metr krychlový. Kroměřížsko dlouhodobě patří k nejlevnějším regionům. "Je to naše dlouhodobá filozofie, držet cenu vody a stočného přiměřenou, tak, aby tady mohli všichni podnikat za rozumnou cenu," uvedl Lejsal.

Ve Zlínském kraji zaplatí lidé na Uherskohradišťsku v roce 2018 za metr krychlový vody 78,54 Kč. Letos tam za vodu platí 75,90 Kč včetně DPH. Na Vsetínsku je příští rok přijde metr krychlový vody na 80,73 Kč, letos zákazníci platí 79,47 koruny včetně DPH. Na Zlínsku by se měla příští rok cena vody snížit o korunu na 85,71 koruny za metr krychlový včetně DPH. V posledních letech rostla cena vody na Zlínsku jen o inflaci, přesto stále zůstává nejdražší ve Zlínském kraji.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme