Voda na Kroměřížsku příští rok dočasně zdraží na 83,19 korun

Vodné a stočné na Kroměřížsku se od začátku příštího roku zvýší o 4,08 procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 83,19 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.

4 min. čtení

Letos platí lidé na Kroměřížsku za tisíc litrů upravené pitné vody a její následné odvedení a vyčištění 79,93 koruny, nárůst tedy činí 3,26 Kč za metr krychlový. Podle Lejsala je důvodem zvýšení ceny růst mezd zaměstnanců VaK, vyšší ceny energií a také růst nákladů na zpracování kalů z čistíren odpadních vod. "Na základě požadavku odborářů dojde k navýšení mezd. Myslím si, že se domluvíme na pěti procentech, což považuji za rozumné. Nárůst cen energií činí přes 20 procent, pro nás je to neuvěřitelná pecka," řekl Lejsal.

Zdražení vody na Kroměřížsku však bude pouze dočasné. Už od 1. května příštího roku znovu zlevní, lidé za ni zaplatí 79,57 koruny, a to vzhledem ke schválenému snížení sazby DPH z 15 na deset procent. VaK Kroměříž zásobuje pitnou vodou celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy přes 100.000 lidí.

Podle dříve zveřejněných údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací se průměrné vodné a stočné v České republice letos pohybuje od 88 do 90 korun za metr krychlový, což znamená meziroční nárůst o 3,2 procenta. Kroměřížsko v tomto ohledu dlouhodobě patří k nejlevnějším tuzemským regionům. "Akcionáři se domluvili, že budeme dělat přiměřený zisk, což je do deseti milionů korun. Není potřeba vytvářet žádné extrémní zisky. Cena vody je přiměřená možnostem okresu Kroměříž," uvedl Lejsal.

Další vodárny ve Zlínském kraji prozatím oficiálně cenu vody pro příští rok neoznámily. Na Zlínsku letos lidé platí za metr krychlový vody 87,69 koruny, na Vsetínsku 84,87 koruny a na Uherskohradišťsku 81,65 koruny. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.

VaK Kroměříž loni vykázaly zisk 14,73 milionu korun, meziročně o 378.000 korun více. Celkové výnosy podniku vzrostly z předloňských 310,32 milionu korun na 334,16 milionu korun. Firma loni zaznamenala meziročně nižší objem prodané pitné vody. Zatímco v roce 2017 jí od VaK Kroměříž nakoupili odběratelé 4,367 milionu metrů krychlových, loni to bylo 4,347 milionu. Společnost v roce 2018 také odvedla 4,965 milionu metrů krychlových odpadní vody, předloni to bylo 4,899 milionu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme