Voda na Karlovarsku a Tachovsku v roce 2016 mírně zdraží

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech schválilo mírné zvýšení ceny vodného a stočného pro rok 2016. Průměrný spotřebitel z domácnosti za vodu vydá v příštím roce zhruba 62 korun ročně navíc, informovala dnes ČTK mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Věra Štafflová. Sdružení působí na Karlovarsku a Tachovsku, vodou zásobuje skoro 190.000 lidí.  

4 min. čtení

Pohyblivá složka vodného a stočného zdraží příští rok na 65,07 koruny. Mírně se zvýší i pevná složka u stočného.

Na území sdružení je cena vody účtována již od roku 2002 ve dvousložkové formě. První část ceny tvoří pohyblivé složky, počítané podle skutečné spotřeby. V roce 2016 se pohyblivé složky vodného i stočného zvýší každá o 57 haléřů. Celkem tedy budou odběratelé za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody platit 65,07 Kč včetně DPH.

Druhou část ceny vody tvoří takzvané pevné složky, tedy roční pevné platby stanovené podle velikosti fakturačního vodoměru. Zde bude navýšena pouze pevná složka stočného, pevná složka vodného zůstane stejná. U nejběžnějšího vodoměru o jmenovité kapacitě 1,5 krychlového metru za hodinu odběratelé ročně zaplatí celkem 1980 Kč včetně DPH.

V letošním roce se cena vodného a stočného v oblastech, které spravuje sdružení, neměnila. "V roce 2016 tak zůstane cena, i přes tento mírný nárůst, stále jednou z nejnižších nejen v západních Čechách, ale i ve srovnání s celorepublikovým průměrem," uvedl předseda sdružení obcí Josef Hora.

Vyšší vodné a stočné posílí vlastní zdroje sdružení na financování obnovy a rozvoje vodovodních a kanalizačních systémů. "A tyto zdroje mohou obce získat pouze z vodného a stočného. Proto jsme přistoupili k navýšení ceny s tím, že prostředky vybrané navíc se využijí především na zvýšení nájemného za pronájem infrastruktury. Toto nájemné hradí našemu sdružení provozní společnost Vodárny a kanalizace Karlovy Vary a je také pro členské obce hlavním zdrojem na investice," vysvětlil Hora.

Jak doplnil ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl, v příštím roce se zvyšuje cena za nákup surové vody o tři procenta.

Foto: „Mlýnská kolonáda Karlovy Vary“ od YelkrokoyadeVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme