Voda na Jičínsku bude šestý rok po sobě stát 78,95 Kč/m3

Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Bude tedy stejná jako v letech 2013 až 2017. Včera o tom rozhodlo představenstvo Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín. 

3 min. čtení

Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 85 Kč/m3.

Cenu jičínská firma udržela, přestože letos eviduje meziročně nižší prodej vody a tím nižší tržby.
"Ačkoliv klesla meziročně spotřeba vody o asi pět procent, podařilo se nám naplnit letošní naplánovaný rozpočet," uvedl předseda představenstva VOS a starosta Jičína Jan Malý (ANO). Vodárny by podle něj měly opět vytvořit mírný provozní zisk a do oprav a modernizací vodovodů a kanalizací vložit přes 74 milionů korun. V roce 2018 chce firma dát do investic a oprav sítí zhruba 110 milionů korun.

Provozní náklady se podle ředitele Richarda Smutného daří řídit tak, aby se zbytečně nezvyšovaly. "Daří se držet jednotkové ceny oprav díky pečlivým výběrovým řízením, ceny materiálových nákladů energií rostou jen o míru inflace a ceny energií vzrostou zřejmě jen o dvě procenta na regulované složce. Jinak je máme pro příští rok vysoutěženy na stejné úrovni jako letos," uvedl Smutný.

VOS Jičín loni vykázala zisk 5,9 milionu korun při tržbách 197 milionů korun. Zisky firma dává na investice, dividendy nevyplácí.

V příštím roce chce VOS zahájit obnovy úpraven vody v Hořicích – Libonicích a v Lázních Bělohradě. "Na obě akce jsme získali více než padesátiprocentní dotaci ze SFŽP. Celkově budou akce stát okolo 130 milionů korun s DPH," uvedl Smutný.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme