Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o 14 pct. na 84,30 Kč

Voda na Frýdlantsku zdraží příští rok o rekordních 14 procent, domácnosti tak budou za krychlový metr platit 84,30 Kč, což je o 10,50 Kč víc, než letos. Důvodem rekordního zdražení vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) jsou chystané investice, čtyři procenta přidalo ale zvýšení sazby DPH.

5 min. čtení

ČTK o tom dnes informoval ředitel vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Frýdlantská vodárenská je poslední velkou vodárenskou společností v Libereckém kraji, která oznámila ceny na příští rok. Její zdražení je nejvyšší. O 13 procent vzroste od Nového roku cena vody na Semilsku, tamní Vodohospodářské sdružení zvýšilo cenu na 81,39 Kč za metr krychlový. O necelých 11 procent na 83,30 korun za metr vzroste cena vody odběratelům zásobovaným Severočeskou vodárenskou společností. I v případě těchto dvou vodárenských firem je růst cen dán především nutností masivních investic do vodárenské infrastruktury, které si vyžádaly přísné evropské normy.

FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Firma zajišťuje pitnou vodu a odvádění a čištění odpadních vod pro jejich 23.000 obyvatel. Do vodárenské infrastruktury se podnik chystá v nejbližších letech investovat přes 400 milionů korun. Zdražení podle Olyšara mohlo být ještě větší, firmě se ale podařilo získat dotace z Operačního programu Životní prostředí na dva největší projekty – rekonstrukce úpraven vody ve Frýdlantu a Bílém Potoce.

I před úspěch při získávání dotací musí FVS v příštím roce zvýšit vodné o 18,6 procenta a stočné bude dražší o 11,8 procenta. "Naše celkové režijní náklady se přitom zvýší pouze o 0,6 procenta a například platy se nebudou zvyšovat vůbec," řekl Olyšar. Pro modelovou čtyřčlennou rodinu, která ročně spotřebuje 132 metrů krychlových vody bude podle něj zdražení znamenat zaplatit ročně navíc 1389 korun. "Měsíčně tak za vodu zaplatí o 170 korun víc než letos," dodal.

Ceny vody z FVS za metr krychlový včetně DPH
                                               2012               2011
Voda pitná (vodné)                  31,39            26,47
Voda odkanalizovaná (stočné) 52,89           47,30
Voda celkem                           84,28             73,76

Foto: Wikipedia, Julo, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme