Voda na Frýdlantsku zdraží o šest pct, na 146,76 Kč za metr krychlový

Voda ve Frýdlantském výběžku na Liberecku zdraží od nového roku o 6,3 procenta na 146,76 koruny za metr krychlový včetně DPH, nadále tak bude patřit k nejdražším v zemi. Pro čtyřčlennou rodinu s průměrnou spotřebou 144 metrů krychlových to bude znamenat měsíčně nárůst zhruba o 103 korun. Letos byla cena za vodné a stočné od Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS) ve výši 138,22 Kč za metr krychlový. Cenu FVS zvyšuje zejména kvůli vyšším nákladům za elektrickou energií, informoval v tiskové zprávě ředitel FVS Petr Olyšar.

4 min. čtení

„V porovnání se skokovým růstem nákladů na ostatní životní potřeby i s nárůstem ceny vody u jiných vodáren jde na Frýdlantsku opravdu jen o mírné zdražení vody. Je to dáno především tím, že nám cena za energie vzrostla výrazně už loni, a to o 138 procent, a promítla se už do letošních cen za vodu. Další zdražování energií se díky tomu do ceny vody pro příští rok nepromítá tak dramaticky. Navíc se nám daří šetřit díky opatřením na síti a pro příští rok jsme připravili i úspornější investiční plán,“ uvedl Olyšar.

Do zvýšení ceny za vodu FVS promítne to, že od příštího roku zaplatí za takzvanou silovou složku elektrické energie o 39 procent více než letos. „Což znamená, že náklady na ni budou o 900.000 korun vyšší. A cena vody roste také kvůli patnáctiprocentní inflaci, která zdražuje vše, od materiálu přes chemikálie až po pohonné hmoty. Zdražila také povrchová voda u Povodí Labe a Lesů ČR o 9,5 procenta,“ dodal ředitel FVS. K nárůstu ceny vody podle něj přispělo také zvýšení mezd zaměstnancům FVS i používání nové chemikálie pro srážení fosforu na dvou čistírnách odpadních vod – v Hejnicích a Novém Městě pod Smrkem.

FVS zásobuje vodou 24.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Vodné i stočné platí obyvatelé Frýdlantu, Hejnic, Nového Města pod Smrkem a Raspenavy. V dalších 13 obcích Frýdlantska zásobovaných FVS platí obyvatelé jen vodné, pro ně cena v příštím roce vzroste o 2,8 procenta.

Největší část obyvatel Libereckého kraje zásobuje vodou Severočeská vodárenská společnost (SVS). Ta sice od Nového roku zdraží o 14 procent. I tak ale její odběratelé budou platit méně než zákazníci FVS. Za metr krychlový odběratelé SVS zaplatí od příštího roku včetně DPH 128,11 korun, o 16 korun víc než letos. Pro průměrnou čtyřčlennou domácnost to znamená měsíčně zhruba 150 korun navíc. Hlavním důvodem vyšší ceny jsou podle SVS masivní investice do modernizace a rozvoje infrastruktury.

Změny cen vody dodávané Frýdlantskou vodárenskou

2023 včetně DPH (Kč/m3)2022 včetně DPH (Kč/m3)
Vodné65,9564,16
Stočné80,8174,06
celkem146,76138,22

Autor: ČTK

Doporučujeme