VKM nechávají na Kokořínsku udělat šest vrtů, poslouží k jímání pitné vody

Vodárny Kladno Mělník (VKM) nechávají na Kokořínsku udělat šest nových vrtů, poslouží k jímání pitné vody. Nahradí dosluhující vrty. Budování vrtů začalo letos v květnu a pokračovat by mělo do konce letošního roku. Poté budou dočasně zakonzervované a zřejmě v příštím roce pracovníci dokončí šachty s čerpadlem, které umožní zprovoznění a následné napojení na vodovodní síť. 

2 min. čtení

Původní vrty budou sloužit k monitorování vydatnosti vodních zdrojů, řekl ČTK Václav Jásek ze společnosti Středočeské vodárny, která je provozovatelem vodovodní sítě.

Nové vrty by měly nahradit ty, které nyní slouží v lokalitách Mělnická Vrutice, Řepínský důl a Zahájí. Budou nedaleko původních, starých přibližně 60 let. Jejich provoz končí kvůli technickému stavu. "Původní, dosluhující vrty měly ocelovou výstroj, která bohužel byla prokorodovaná," popsal Jásek. Nová výstroj vrtů bude z plastické hmoty, její životnost by měla teoreticky dosáhnout třeba i 100 let. Hloubka všech nových vrtů bude 60 metrů. Celkové náklady VKM přesáhnou 14 milionů korun bez DPH, což je mnohonásobně méně, než by stála oprava dosavadních vrtů.

VKM zajišťují zásobování pro přibližně pětinu obyvatel Středočeského kraje. Hlavní zdroje vody jsou pro ně v Mělnické Vrutici, dále vodní nádrž Klíčava, oblast Liběchovka na Mělnicku a lokalita Stříbrník na Mšensku. Stále ve vyšším množství zdroje doplňuje voda přivedená ze Želivky. Důvodem je růst počtu obyvatel středních Čech, kterých za posledních 20 let přibylo o 300.000 na zhruba 1,4 milionu.

Foto: Wikipedia, Ondřej Zeman, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme