VKM navrhují zdražení vody o 28 pct, Kladno chce navýšení nejvíce o 13 pct

Vodárny Kladno Mělník (VKM) navrhují zdražení vody o 28 procent kvůli růstu cen nákladů, Kladno chce navýšení maximálně o 13 procent, aby cena byla sociálně únosná. Rozhodnutí má padnout 24. listopadu, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Vít Heral. 

2 min. čtení

Ředitel VKM Josef Živnůstek ČTK řekl, že o cenách vodného a stočného rozhoduje představenstvo společnosti, podrobněji se vyjádří, až se jeho členové dohodnou.

Vodárny Kladno – Mělník jsou vlastníkem vodohospodářské infrastruktury, zajišťují zásobování 260.000 lidí pitnou vodou a kanalizaci pro více než 170.000 Středočechů.

Kladno navrhovanou výši zdražení vodného a stočného ze 115 na 148 korun za metr krychlový včetně DPH považuje za neadekvátní. „Kladno, Mělník, Kralupy a další města by podle předložené kalkulace VKM měly asi nejdražší vodu v republice, a to už nyní patříme mezi nejdražší regiony,“ uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno). Poukázal též na rozhodnutí pražského provozovatele vodovodů a kanalizací o zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok o 18,5 procenta na 128 korun včetně DPH.

V kalkulaci předložené vodárnami jsou jako hlavní důvody zdražení jmenovány například prudký růst cen energií (aby zásobování vodou fungovalo v celém regionu, je mimo jiné v provozu řada přečerpávacích stanic, které využívají výkonná čerpadla) a růst nákladů související s nedostatek surovin v důsledku války na Ukrajině. Podle vedení Kladna chybí u některých položek konkrétní upřesnění a také zohlednění aktuálního vývoje výše inflace, která činí podle aktualizovaných údajů 15 procent.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme