Vítkovice v Krkonoších chystají dostavbu kanalizace a čističky

Dostavbu kanalizace a modernizaci čistírny odpadních vod dohromady za 33 milionů korun připravuje oblíbené krkonošské středisko Vítkovice. V malé obci na Semilsku sice žije jen 410 stálých obyvatel, v zimní sezoně se ale tento počet zvyšuje i více než šestinásobně.

3 min. čtení

V obci jsou dvě čistírny odpadních vod, kapacitně ani kvalitou čištění už ale nestačily, řekl dnes ČTK starosta Milan Rychtr.

Téměř tři čtvrtiny nákladů na kanalizaci i čistírnu pokryjí podle Rychtra dotace z Operačního programu Životní prostředí a od Libereckého kraje, na zbytek si obec musí půjčit. "Máme už dohodnutý úvěr 12 milionů korun na spolufinancování a předfinancování stavby," doplnil starosta. Kolik bude nakonec stavba stát, bude záležet na výsledku veřejné soutěže, kterou obec na zakázku vypsala. Stavba by měla být dokončena v říjnu 2013.

Vítkovice letos hospodaří s rozpočtem 12,5 milionu korun, z toho zhruba pět milionů korun je určeno na poslední splátky závazků z minulých let. Největší investicí byla v posledních letech výstavba čtyřsedačkové lanovky v Lyžařském areálu Aldrov. Takzvaný Prezidentský expres stál 40 milionů korun a zaplatil se za sedm let. "Lanovka je splacená, takže si můžeme dovolit vzít další úvěr na kanalizaci a čistírnu," vysvětlil starosta. Obec ho chce splatit do deseti let.

Vítkovice nejsou jedinou krkonošskou obcí, kde se do kanalizace a čištění odpadních vod investuje. Za přispění evropských dotací buduje další kilometry kanalizace a rozšiřuje čistírnu odpadních vod i nedaleké Benecko. Severočeská vodárenská společnost nedávno dokončila rekonstrukci čističky v Harrachově a vybudovala i 13 kilometrů dlouhý přivaděč, který středisku zajistil zásobování kvalitní pitnou vodou z přehrady Souš. Obě akce přišly na 170 milionů korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme