Video: Originální způsob, jak si poradit s přívalovými dešti našli v Rotterdamu

Rotterdamské "Vodní náměstí" Benthemplein je veřejný prostor, dětské a sportovní hřiště i místo určené k odpočinku. Zároveň však splňuje i jinou významnou funkci v městském prostoru. Při velkých deštích se stává rezervoárem dešťové vody. Podívejte se na video o tomto nekonvenčním řešení.

3 min. čtení

Rotterdam je největším evropským přístavem. Díky své blízkosti moře a vysokým úrovním srážek je městem náchylným k záplavám, ostatně jako celé NIzozemí. Kvůli nedostatku odvodňovacích kanálů tak hrozí v městech zatopení suterénních prostor a zaplavení komunikací. Proto přišli architekti s novým řešením pro zachycení přívalových i vytrvalých dešťů a vymysleli rezervoár dešťové vody, který v období sucha plní veřejnou funkci jako hřiště a místo k potkávání i odpočinku. 

"Vodní náměstí" se nachází v blízkosti rotterdamského hlavního nádraží. Pokud neprší jsou zde k dispozici tři hřiště: jedno "divadelní" s malým jevištěm, druhé může díky svým zkoseným stěnám sloužit jako skatebowl a největší z nich je multifunkčním sportovním centrem s místem pro diváky. Všechny hřiště jsou pod úrovní terénu. Když prší, je voda z okolní zástavby sváděna odvodňovacími žlaby nejprve do menších hřišť a až poté do centrálního sportovního, které bývá zaplněno jen při velkých děštích.

Na následujícím videu se můžete podívat, jak tento systém funguje.
 

Foto: "Erasmusbrug seen from Euromast" by MlefterOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme