VHS Turnov zahájila na Malé Skále svoji letošní největší akci

Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo svoji největší letošní investiční akci. Za 46 milionů bez DPH vybuduje na pravém břehu Jizery v turisticky oblíbené Malé Skále na Jablonecku 5,3 kilometru nových kanalizací a sedm kilometrů vodovodů. ČTK o tom dnes informoval předseda sdružení Milan Hejduk.

4 min. čtení

"Součástí projektu je nové připojení zhruba 150 objektů na splaškovou kanalizaci a 80 objektů na veřejný vodovod. Na nové vodovodní řady bude dále přepojeno asi 120 stávajících přípojek," uvedl Hejduk.

Stavba zahrnuje také rekonstrukci či výstavbu šesti čerpacích stanic odpadních vod a menší opravu čistírny odpadních vod. "Pro obec je akce velkým přínosem také proto, že na ni navazuje úprava dosloužilých obecních komunikací a oprava nejporuchovějších vodovodních řadů," uvedl starosta obce Michal Rezler. Stavební práce potrvají do konce června příštího roku. "Snahou bude dokončit převážnou část pokládky podzemních sítí do konce letošního roku," dodal Hejduk.

Na stavbu se VHS Turnov podařilo získat evropskou dotaci, z operačního programu životní prostředí by mělo dostat 18 milionů korun. Zájem mezi firmami o tuto zakázku byl za dobu existence VHS Turnov rekordní. Přihlásilo se 30 firem a přes deset z nich podalo nabídku za polovinu projekční ceny. Vyhrála firma Lubomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. "Její pracovníci se úspěšně předvedli již v Jilemnici při akci Čistá Jizera a na území Malé Skály kvalitně postavili vodovod do lokalit Filka a Bobov. Pro provádění stavby je velmi příznivé, že již dostatečně znají místní poměry," dodal Hejduk.

VHS nyní dokončuje přípravy na další dva velké projekty podpořené evropskou dotací. Modernizace úpravny pitné vody v Příkrém, která je největší na Semilsku, by měla začít ještě letos a odkanalizování Rovenska pod Troskami na jaře příštího roku. Jde o stavby v součtu za čtvrt miliardy korun.

VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Před dvěma lety dokončilo téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Projekt stál dohromady 950 milionů korun, z toho 540 milionů pokryla evropská dotace.

 

Zdroj: Wikipedia, Packa, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme