VHS připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech

Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS) připravuje modernizaci čistírny odpadních vod v Semilech. Zařízení, které bylo do provozu uvedeno v roce 1996, dnes nesplňuje požadavky na kvalitu čištění odpadních vod. Je třeba ho doplnit a modernizovat. Chybí například kalové hospodářství, které legislativa vyžaduje. 

4 min. čtení

Náklady projektu se odhadují na 60 milionů korun, většinu chce VHS získat z evropských fondů. Radnice by měla zaplatit pětinu nákladů, řekla dnes ČTK semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Mechanicko biologická čistírna odpadních vod v Semilech byla v 90. letech minulého století postavena s kapacitou více než 13.000 ekvivalentních obyvatel. Měření však ukázala, že ve skutečnosti je kapacita jen kolem 7000. Zařízení dožívá a potřebuje modernizaci, staré nádrže je třeba nahradit novými a doplnit o další. I když není stav čistírny havarijní, je modernizace nutná. VHS chce na projekt už na jaře příštího roku žádat evropské dotace. Realizace stavby je plánována na léta 2017 a 2018. "Zastupitelé záměr schválili, bez dotace to ale nepůjde," dodala starostka.

V Semilech, kde žije 8500 lidí, není podobná akce první velkou investicí do vodárenské infrastruktury. V posledních letech se ve městě investovalo prostřednictvím VHS více než čtvrt miliardy korun. Před pěti lety prošla rekonstrukcí a dostavbou kanalizace ve městě. Stavba za 160 milionů korun byla součástí integrovaného projektu Čistá Jizera, který řešil nakládání s odpadními vodami v pěti městech Semilska. Celková investice tehdy dosáhla téměř miliardy korun, přes polovinu získalo VHS z evropských fondů. Semilská radnice zaplatila ze svého něco přes 56 milionů. Město dostalo nejen novou kanalizaci, opraveny byly i komunikace.

Zhruba 90 milionů stála modernizace úpravny vody v nedaleké Příkrém, která zásobuje vodou Semily a jejich okolí. Projekt připravovalo VHS od roku 2008, dotaci pokrývající zhruba polovinu nákladů se ale podařilo získat až o pět let později. Modernizace skončila loni v prosinci. Zajistila kvalitnější mechanické čištění surové vody s dvoustupňovou filtrací. Přesné dávkování provozních chemikálií doplnila ještě ultrafialová lampa, která umí zlikvidovat viry a bakterie. Obyvatelé Semil, Benešova a Chuchelny díky tomu mají kvalitnější pitnou vodu.

 

Foto: „Semily – Jizera“ od TIC SemilyVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme