Veolia a IBM uzavřely partnerství, vybudují „inteligentní města“

Veolia a IBM oznámily globální partnerství v oblasti „inteligentního“ vodohospodářství, energetiky a nakládání s odpady ve městech. Společnosti začnou využívat koncept „smart city“ využívající výhod digitálních technologií ve veřejných službách.

5 min. čtení

5 500 ČIDEL PRO DETEKCI NETĚSNOSTÍ V OBLASTI VELKÉHO LYONU
Obě firmy již začaly využívat tento koncept ve francouzském Lyonu a britském Tidworthu. Další zakázky by měly následovat v brzké době. V 54 obcích tvořících Velký Lyon nainstaluje Veolia 5 500 čidel pro detekci netěsností v úseku dvou tisíc kilometrů vodovodní sítě. V případě neobvykle vysoké spotřeby nebo při opravách sítě bude moci dostávat upozornění telefonicky či přes internet 400 000 zákazníků.

„Dosud jsme využívali vlastní nástroje. Partnerství s IBM nám umožní pracovat s větším množstvím dat a normalizovat postupy tak, abychom snížili náklady,“ vysvětluje Laurent Auguste, ředitel pro inovace a trhy společnosti Veolia.

Produkce, distribuce a účtování vody bude poprvé v historii řízeno z téhož dispečerského pracoviště. Systémy „inteligentního řízení“ by měly přinést výhody všem. Pro společnosti jako Veolia jsou způsobem, jak reagovat na cenový tlak vyvíjený ze strany municipalit. Cílem je maximálně standardizovat metodiku a zároveň nabízet nové služby. Další spolupráce probíhá např. v New Yorku, kde se Veolia díky svému know-how stala partnerem pro zlepšení vodovodních a kanalizačních služeb. Odměňována je v závislosti na výkonnosti.

POPELNICE S ČIDLY SNÍŽILY NÁKLADY AŽ O 20 %
Pro IBM jde zcela nepochybně o nový perspektivní trh. „Se zákazníky již neprobíráme počítačové otázky, ale bavíme se o řešení problémů,“ zdůrazňuje viceprezidentka IBM pro Evropu Sylvie Spalmacin-Rom, zabývající se programem „Smarter Cities“. Dodala také, že společnost důvěrně zachází se zpracovávanými údaji.

Pojďme se ale podívat na praktické příklady. Ve městě Nice na Azurovém pobřeží zavedla americká počítačová firma systém pro optimalizaci svozu odpadu. Popelnice jsou vybaveny čidly, díky nimž je místní samospráva může nechat vyvézt až po naplnění. Snižuje se tak hluk, znečištění i náklady spojené s pohybem nákladních vozů v přeplněných ulicích. První výsledky ukázaly úsporu nákladů o 10 až 20 %. V Riu de Janeiru slouží čidla IBM k prevenci záplav. V Madridu byla zase provedena inventarizace veškerého městského vybavení (budov, veřejných laviček apod.), aby bylo možné lépe řídit jeho údržbu.

Už dnes je jasné, že chytrým městům patří budoucnost. Otázkou tedy není, zda tyto technologie využívat, ale spíše jak rychle je začít implementovat a v jakých podmínkách budou navržené inovace nejvíce efektivní.


Zdroj:
La-Croix.Com

Zdroj: La-Croix.Com

Doporučujeme