Velké Meziříčí bude rekonstruovat čistírnu odpadních vod

Ve Velkém Meziříčí už vědí, od jakého bankovního domu si vypůjčí finanční prostředky na největší investiční akci ve své historii - na rekonstrukci čistírny odpadních vod a odkanalizování místní části Mostiště. Na svůj zhruba stomilionový podíl si město vezme úvěr od Komerční banky.

4 min. čtení

 „Zastupitelstvo už v minulých letech určilo čistírnu jako prioritu číslo jedna. Pokud pominu dětská hřiště, je toto jediný projekt, na který jsme žádali dotaci z evropských fondů právě z důvodu, abychom byli schopni dofinancovat povinnou část, která v tomto případě dělá téměř 100 milionů. Jsem moc rád, že to tak dobře dopadlo, protože je to pro město opravdu důležitý krok,“ netají radost starosta František Bradáč (KDU-ČSL).
 
Na podzim byla v Bruselu odsouhlasena suma 1,2 miliardy korun na projekt, jehož nositelem je Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí. Do něho spadá také Žďárský svazek, kterému je vyčleněno celkem sedm set třicet milionů korun.

Město Velké Meziříčí zaujímá v tomto projektu největší podíl, neboť rekonstrukce čistírny odpadních vod a odkanalizování Mostišť, je vyčísleno na téměř 430 milionů korun. Právě díky těmto penězům se město může pustit do dlouho plánované rekonstrukce čistírny odpadních vod. „Tyto investice nejsou moc viditelné, ale pro město a jeho rozvoj jsou nezbytně nutné,“ uvádí starosta Bradáč a dodává, že pokud by nedošlo k této rekonstrukci, hrozila by stavební uzávěra a Velké Meziříčí by se nemohlo dále rozrůstat.
 
Celkové náklady jsou odhadovány na cca 426 milionů korun, přičemž dotace z EU tvoří asi 306 milionů, peníze ze Státního fondu životního prostředí téměř 18 milionů a zbylých asi 100 milionů si město musí dofinancovat samo.

„Je to pro nás ohromná částka, proto jsme se rozhodli zažádat o úvěr na částku 90 milionů, kterou bychom měli začít splácet v roce 2013 tedy v roce, kdy nebudeme již žádným jiným úvěrem zatíženi,“ doplňuje starosta. Výběrové řízení na úvěr vyhrála tento týden Komerční banka.
 

Foto: Wikipedie/Lysy


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme