Velenická čistírna má nové hrubé předčištění

Čistírna odpadních vod v Českých Velenicích na Jindřichohradecku má za sebou rozsáhlou rekonstrukci hrubého předčištění. Její součástí byla například výměna česlí, provzdušnění, obnova lapáku písku a plovoucích nečistot nebo nátokových komor.

2 min. čtení

„Pro představu, původní česle, které zachycují velké nečistoty z odpadní vody, sloužily svému účelu několik desítek let. Nyní je nahradily zcela nové moderní, zateplené, vyrobené z nerezu,“ popsala Olga Štíchová, vedoucí provozní oblasti Východ společnosti ČEVAK a.s., která vodohospodářský majetek města spravuje. Připomněla, že téměř půl roku trvající rekonstrukce se dělala bez přerušení provozu čistírny.

Jak název napovídá, hrubé předčištění na čistírnách odpadních vod slouží k zachycení velkých nečistot, jako je listí, písek, ale například i mnoha předmětů, které do kanalizace nepatří. Mezi ně patří například zbytky potravin, vlhčené ubrousky, a v posledním roce a půl i roušky a respirátory.

Investorem celé akce za 6,5 milionu korun (bez DPH) bylo město České Velenice. „Jako dobrý hospodář chceme udržet infrastrukturu ve městě v dobré kondici, aby dobře sloužila nejen nám, ale i našim potomkům. I proto plánujeme v modernizaci čistírny pokračovat a již nyní připravujeme intenzifikaci zbývajících objektů,“ řekl místostarosta města Pavel Chabiniok. 

Zdroj: redakce

Doporučujeme