Radní také schválili plán, podle kterého by v letech 2023 až 2028 mělo vodné a stočné v metropoli růst o dvě procenta nad inflaci, poté pouze o inflaci.
"Schválení změny územního rozhodnutí a vydání pravomocného stavebního povolení se předpokládá do konce května 2022," píše se ve schváleném dokumentu. Město podle něj musí novou linku modernizovat, aby zařízení splnilo evropské normy na množství dusíku ve vypuštěné vodě. Pokud by magistrát přestavbu staré linky nezahájil do roku 2025, hrozily by mu stamilionové pokuty od České inspekce životního prostředí. Investici bude mít stejně jako celou modernizaci ÚČOV na starosti městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost (PVS).
Radní také schválili doporučení pro další postup po roce 2018, kdy skončí smlouva na provoz vodovodní a kanalizační sítě firmě Pražské vodovody a kanalizace (PVK), kterou nyní vlastní z 51 procent francouzská firma Veolia a ze 49 procent město. Podle schváleného doporučení by poté, co město odkoupí od Veolie zbylé akcie, měla firma přejít do vlastnictví PVS.
Nová vodní linka vyšla město na 7,3 miliardy korun a po tříletém zkušebním provozu byla zkolaudována v prosinci loňského roku. Kromě stavby nové a rekonstrukce staré linky je součástí projektu úprav ÚČOV oprava nakládání s kaly, které při čištění vznikají. Ta by měla začít po roce 2024. Městu se v minulosti nepodařilo na modernizaci zařízení získat peníze z EU a hradí ji z vodného a stočného.
Zdroj: ČTK