Vědci před zahájením Expo trvale zprovoznili systém na získávání vody ze vzduchu

Vědci z týmu buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) měsíc před zahájením světové výstavy Expo v Dubaji trvale zprovoznili systém S.A.W.E.R. na získávání vody ze vzduchu. 

2 min. čtení

Je součástí tamější české expozice. Podle prvních výsledků z provozu může v letním období dodávat více než 800 litrů vody denně. Kromě toho bude po potřebu kuchyně předehřívat vodu odpadním teplem, informovalo UCEEB v tiskové zprávě.

Vědci propojili celý systém s technickými zařízeními pavilonu. "Technologie S.A.W.E.R. je nepostradatelnou součástí české expozice, jejímž ústředním tématem je získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště," uvedlo univerzitní centrum.

Odborníci z UCEEB mají i další patentovaný prototyp zařízení nazvaný Polní láhev. Získává vodu z pouštního vzduchu, denně až 2,5 litru, a člověk jej může přenášet na těle. Nyní vědci pracují na jeho dalším vývoji.

Zahájení světové výstavy bylo kvůli covidu posunuto z loňského roku na letošní 1. říjen. Představí se na ní také model reaktoru, který vyvíjí Centrum výzkumu Řež. Projekt zvaný Energy Well je prvním ze dvou vznikajících prototypů modulárních reaktorů českého původu.

Foto: www.uceeb.cz

Zdroj: ČTK

Doporučujeme