Ve Zruči dokončili protipovodňovou ochranu za 110 milionů Kč

Ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku dokončili protipovodňovou ochranu za 110 milionů korun. Město, často zkoušené záplavami, tak bude chráněno před stoletou vodou, sdělila včera ČTK mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková.

2 min. čtení

Protipovodňová opatření začala vznikat loni v létě a předcházela jim pětiletá příprava. Zábrany byly postaveny na pravém břehu řeky Sázavy a pravém břehu Ostrovského potoka. Bariéru o délce téměř dvou kilometrů tvoří železobetonové zdi s podzemní stěnou. V úseku pod ústím Ostrovského potoka plní funkci protipovodňové bariéry násep železniční tratě.

Problémy s velkou vodou mělo město každé dva roky, nejhorší situace byla v letech 2002 a 2006. Domy v okolí Sázavy byly tehdy zatopeny až do výše jednoho metru.

Radnice měla s odstraňováním povodňových škod nemalé výdaje. "Rekonstruovali jsme například lávku u stadionu, která byla povodní částečně poškozena. Ta byla udělána úplně nově," uvedl již dříve starosta Martin Hujer.

Stavba protipovodňových opatření ve Zruči nad Sázavou byla financována z dotace ministerstva zemědělství na podporu prevence před povodněmi. Druhá etapa programu, jehož cílem je snížení úrovně ohrožení a povodňových rizik v záplavových územích vodních toků, byla zahájena v roce 2007 a letos by měla být ukončena.

 

Zdroj: Wikipedia, JirkaSv, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme