Ve Zlínském kraji se příští rok mírně zvýší ceny vody i jiných služeb

Ceny vodného a stočného se zvýší nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu, zjistila ČTK.

4 min. čtení

Vodné a stočné se na Kroměřížsku v příštím roce zvýší o 3,25 procenta. Lidé tak budou za metr krychlový vody platit včetně DPH 71,88 koruny, letos to bylo o 2,26 Kč méně. Zvýšení ceny podle předsedy představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž Ladislava Lejsala souvisí s projekty obnovy vodárenské infrastruktury podpořenými evropskými fondy.

VaK Vsetín zvyšují cenu o necelá dvě procenta (1,50 Kč) na 77,17 Kč za metr krychlový. Podle vedení firmy se cena změní jen o předpokládanou míru inflace. O 1,37 procenta (0,99 Kč) na 73,14 koruny zdražují vodné a stočné Slovácké vodárny a kanalizace. Podle předsedy představenstva Lubomíra Trachtulce je důvodem nárůst nákladů.

Nejméně, o půl procenta (0,43 Kč), poroste cena vody na Zlínsku. Odběratelé společnosti Moravská vodárenská za 1000 litrů odebrané a následně vyčištěné vody zaplatí 86,12 koruny. Cena vody na Zlínsku je tak stále nejvyšší v kraji.

Zdražují i některé teplárny. "Jestliže byla v roce 2014 průměrná předběžná cena ve výši 598,01 Kč za gigajoule (GJ), pro rok 2015 předpokládáme průměrnou předběžnou cenu ve výši 614,24 Kč/GJ (obojí včetně DPH), což představuje nárůst 2,07 procenta," uvedl ředitel společnosti Teplo Zlín Josef Morys s tím, že výsledná cena tepla za letošní rok bude známa v lednu 2015. Zdražení nechystá Teplárna Otrokovice, GJ přijde stále na 505 Kč.

Ceny podle předsedy představenstva Michala Chmely nebude měnit ani společnost Zásobování teplem Vsetín. Mírné zdražení čeká zákazníky firmy CTZ, jež zásobuje teplem Uherské Hradiště a jejímž majoritním akcionářem je stejně jako u vsetínské firmy MVV Energie CZ. "Zdražením o 1,2 procenta, tedy ze 495 na 501 Kč za GJ, zde musíme promítnout zdražení vstupních nákladů," řekl ČTK jednatel CTZ Michal Chmela. Jen o několik korun budou teplo podle jednatele Petra Sedláčka zdražovat Kroměřížské technické služby.

Foto: Wikipedia, Hugo, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme