Ve Vyškově opravili vodní nádrž Marchanka, už se napouští

Rybáři ve Vyškově opravili vodní nádrž Marchanka, už ji napouštějí. Kolem nádrže je v plánu i výsadba ovocných stromů, bude jich asi 200. Vyškovská radnice o tom informovala na svém webu. Rybáři na opravu nádrže dostali od města šestimilionovou dotaci.

4 min. čtení

Nádrž je za průmyslovou zónou u nedávno zpevněné polní cesty na Pustiměř, nabízí se jako další místo pro výlety. Rybáři ji začali napouštět během ledna. „Ještě jsme na začátku roku ladili těsnost hráze. Voda bude nicméně přitékat několik měsíců. Na jaře bude Marchanka napuštěná. Jsou vlhké měsíce, uvidíme, jak to bude vypadat se sněhem. Pokud ho bude dostatek, tak nám odtávající sníh rovněž pomůže,“ uedl předseda Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Vyškov Radoslav Kotík.

Místostarosta Vyškova Josef Kachlík (STAN) řekl, že rybáři by rekonstrukci z vlastních peněz nikdy nezaplatili. „Jsem rád, že zastupitelé na obnovu kývli a umožnili rybářům dlouhá léta nefunkční nádrž opětovně zprovoznit. Loňské zásahy představovaly kompletní odbahnění nádrže, výstavbu nové hráze, vypouštěcího zařízení a bezpečnostního přelivu. Jde o další kus přírody na okraji města, který prochází výraznou proměnou,“ uvedl Kachlík.

Na řadě je nyní výsadba. Podle Kotíka je v plánu na jaře vysadit na 200 ovocných stromů. „Konkrétně jabloně, hrušky, třešně či švestky. Na podobě ovocného sadu se budeme ještě detailněji domlouvat s vedením Pustiměře, protože jde o jejich pozemky. Za rybníkem je zároveň ještě takový příjemný prostor, který jsme vyčistili, zavezli hlínou a zarovnali. Pozemek je našeho spolku, plánujeme na něm také výsadbu ovocných stromů. Celý prostor okolo nádrže rovněž zatravníme,“ uvedl Kotík. Při vysazování ryb podle něj počítají rybáři s amurem, kaprem, línem i několika dravými rybami.

Marchanka byla zkolaudována v roce 1966, od té doby nebyla nijak opravovaná nebo udržovaná. Po rekonstrukci se kromě sportovního rybolovu nabízí i možnost přírodního koupání. Rybářský spolek vznikl v létě roku 1923, vyškovští rybáři tak letos slaví 100 let existence. Spolek má zhruba tisícovku členů. Slavnostní otevření Marchanky se plánuje až na rok 2024.

Autor: ČTK

Doporučujeme