Ve Volarech město dotuje cenu vody! Kdo zalatí obnovu infrastruktury?

Pro rok 2013 zůstane podobně jako v Prachaticích nebo Vimperku i ve Volarech cena vody bez DPH ve stejné výši, jakou platí obyvatelé města v letošním roce. Otázkou však zůstává, jakým způsobem bude město řešit obnovu vodárenského majetku...

4 min. čtení

"Radní předložili zastupitelům návrh udržet cenu vodného a stočného na stejné úrovni letošního roku, do ceny ale bude mít dopad ještě daň z přidané hodnoty," upozornila starostka Martina Pospíšilová. V době schvalování výše vodného a stočného sice nebyla výše DPH známa, nicméně je již jasné, že to bude 15 procent.

Za kubík studené vody tedy Volarští obyvatelé zaplatí na vodném 22,7 koruny a na stočném 29,74 korun, tedy 52,44 koruny, bez DPH a 60,30 koruny s daní. Podle starostky neuspěl provozovatel soustavy ČEVAK s návrhem na navýšení. "To jsme hodně diskutovali už v loňském roce, kdy jsme nakonec navýšení schválili zhruba o pět korun s tím, že by to mělo vydržet několik dalších let. Proto jsme letos požádali o novou kalkulaci s tím, že rámcově snižujeme nájemné o sto dvacet tisíc korun. O tuto částku nám ČEVAK zaplatí méně, ale cena vody zůstane pro obyvatele shodná s letošním rokem," upozornila starostka.

Radost obyvatel má však i odvrácenou stranu – vybrané vodné a stočné na plnění předepsaného desetiletého plánu obnovy vodohospodářského majetku. "Podle toho by musela být cena vodného a stočného výrazně vyšší, to je pravda. Ale na druhou stranu je třeba říct, že i se sníženým nájemným dokážeme udržet vodohospodářskou soustavu v provozuschopném stavu tak, byť by bylo logicky lepší vkládat do obnovy více peněz," připustil místostarosta Robert Pročka.

Dotování nejrůznějších služeb občanům z městského rozpočtu by ale mohlo mít ještě jeden nepříjemný důsledek, o kterém podle starostky uvažují zákonodárci. "Město je v tuto chvíli velkým sponzorem svých obyvatel, ale jestli stát přistoupí k tomu, co naznačuje, že zkrátí dotace městům podle toho, jak ona dotují své občany, pak se obávám, že si z dotací od státu už příliš nepomůžeme," upozornila starostka.

Foto: Wikipedia, Ivo Lukačovič, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme