Ve většině měst na Semilsku a na Trutnovsku je voda dražší

V regionech Trutnovska a Semilska si od nového roku obyvatelé platí více za cenu vodného a stočného. Zdražení mimo jiné způsobila i vyšší sazba daně z přidané hodnoty.

4 min. čtení

V Trutnově, Svobodě nad Úpou, Janských Lázních, Peci pod Sněžkou a v obcích Mladé Buky a v Horním Maršově, které vodou zásobuje společnost Vodovody a kanalizace Trutnov, činí nová cena vody 57,97 koruny za kubík.

Loni lidé platili 54,69 Kč. Voda tak podražila o 6 % místo avizovaných 8,9%. Místostarosta města a zároveň předseda představenstva VAKu Tomáš Hendrych uvedl: "V roce 2012 plánoval VAK investici do úpravny vody v Temném dole, která však musela být z administrativních důvodů přesunuta do dalšího období. Protože nebude nutné zvyšovat provozní zisk, jenž by pokryl investiční náklady, sníží se nárůst ceny pouze na nezbytné náklady spojené se zvýšením daně."

Od počátku roku platí novou cenu také obyvatelé Žacléře. Rada města schválila navýšení na 29,95 korun pro vodu dodanou a 27,94 korun pro vodu odkanalizovanou. Celkem tak lidé za kubík zaplatí 57,89 koruny. "Na zdražení se největší měrou podílí vyšší DPH. Současné investiční akce, tedy výstavby kanalizací v Bobru a Červené kolonii, mají na tvorbu ceny také dopad, ale vzhledem k jejich financování z peněz Evropské unie to není nijak zásadní," říká ředitel Technických služeb Daniel Luštinec.

Cenu navyšovali po sedmi letech i ve Rtyni v Podkrkonoší. Jeden kubík nyní přijde na 47,88 Kč. "Spotřeba vody stále klesá, za poslední čtyři roky je to o 3 tisíce krychlových metrů. Proti roku 1997 dokonce o 30 tisíc méně. Navíc dvě třetiny města jsou odkanalizované, což si vyžádalo určité investice. K tomu vyšší DPH, takže i u nás dochází ke zdražení," řekl starosta Zdeněk Špringr.

Pro města Turnov, Semily, Lomnice, Jilemnice, Rokytnice a další obce patřící do Vodohospodářského sdružení Turnov platí pro letošní rok cena 81,32korun ( 45,18Kč vodné a 36,14 Kč stočné). Proti loňské ceně je to nárůst 9,33 korun.

Foto: Wikipedia, Koroner, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme