Ve Velké Chuchli se bude modernizovat i stavět kanalizace, ochrání před povodní

Hlavní město nechá ve Velké Chuchli zmodernizovat a také vybudovat novou kanalizaci, která bude součástí protipovodňových opatření a ochrání před velkou vodou území severně od Dostihové ulice. Náklady jsou předběžně odhadnuty na 21,2 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Město zároveň uspořádá v noci ze 7. na 8. října protipovodňové cvičení na jihu Zbraslavi a příští rok na severu Zbraslavi.

3 min. čtení

Nová kanalizace bude měřit 638,5 metru a bude napojena na současnou a podle dokumentu zajistí lepší odtok vody při případné povodni. „Dešťové vody již nebudou zaplavovat okolní pozemky,“ píše se v dokumentu. Zároveň bude voda ve stávající hradidlové komoře přečerpávána mimo zastavěná území.

Na kolik stavba přesně vyjde, bude jasné po ukončení výběrového řízení na dodavatele, kterého bude magistrát nyní hledat. Tendr vypíše ještě v září a samotná stavba po výběru vítěze potrvá šest měsíců.

Na začátku října nechá město prověřit protipovodňové zábrany na jihu Zbraslavi. Při cvičení budou vystavěny 256,5 metru dlouhé protipovodňové zábrany, přičemž prověřena bude koordinace jejich přivezení ze skladu v Dubči a následná výstavba. Zábrany se skládají z 1273 kusů, bude se měřit čas nutný k výstavbě a prověřovat koordinace jednotlivých složek a počet lidí nutných k zásahu. Na cvičení se bude podílet 87 lidí.

Akce začne v sobotu 7. října v 17:00, kdy začnou platit dopravní omezení. Samotné cvičení bude od 19:00 a zábrany se začnou stavět o půl hodiny později. Konec je plánován na nedělních 6:00.

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně revitalizuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme