Ve třech obcích na Vyškovsku staví kanalizaci za 195 milionů

V Šaraticích, Zbýšově a Hostěrádkách-Rešově začali minulý týden stavět kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 195 milionů korun. Stavba musí být hotová kvůli získání celé dotace do konce září příštího roku. Podle starosty Šaratic Karla Kaloudy jde vzhledem k nutnosti postavit 30 kilometrů potrubí o velmi těsný termín, řekl ČTK.

2 min. čtení

Trojice obcí podél toku Litavy se přitom začala na stavbu chystat už před osmi lety. "Dva roky jsme například řešili majetkoprávní vztahy. Kvůli neústupnosti majitelů některých pozemků jsme museli překreslovat vedení kanalizace," poznamenal Kalouda. Kvůli vleklosti projektu musely obce přepracovávat dokumentaci a příslib dotace dostaly od Státního fondu životního prostředí až letos v dubnu.

"Minulý týden jsme předali staveniště. Pokud bude příznivé počasí, začne se bagrovat. V době vegetačního klidu bychom chtěli udělat vedení mezi obcemi, aby zemědělci mohli na jaře začít pracovat na polích. Na jaře začneme stavět v obcích,"
popsal Kalouda. Čistírna s kapacitou odpadních vod pro 2100 lidí vznikne v Šaraticích.

Obce získaly z dotace 85 procent peněz, kraj budou teprve žádat.
"Snažili jsme si vzít co největší úvěry, aby nám zbyly peníze v rozpočtech na úpravu veřejných prostranství. V posledních pěti letech jsme dělali jen nejnutnější úpravy kvůli tomu, že teď budou obce rozkopané," řekl Kalouda.

 

Foto: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme