Ve Strakonicích má voda stát 81 korun

Cena vody ve městě v příštím roce přesáhne osmdesát korun za kubík. Tedy pokud cenu navrhovanou radními schválí i zastupitelé. Bude to o víc než třicet korun dražší než v roce 2006, kdy se o vodovodní a kanalizační sítě ve Strakonicích začaly starat technické služby.

2 min. čtení

Podle slov místostarosty Pavla Pavla je v doporučení zastupitelům cena vodného 45,06 korun a stočného 26,31 korun, celkem bez DPH 71,37 korun. S dosavadní čtrnáctiprocentní DPH by tak voda stála 81,36 korun za metr krychlový

Pokud však dojde k sjednocení daně na 17,5 procenta, může to být až 83,86 korun. Obyvatelka Strakonic Radka Lojková předpokládá, že za svou čtyřčlennou rodinu za letošek zaplatí přes 4300 korun. Při nejhorším scénáři to za rok 2013 budou další čtyři stovky navíc. "S vodou šetříme, jak se dá. Nezbude, než vytáhnout další peníze," podotkla.

Podle Pavla Pavla v růstu cen hraje roli víc okolností. Třeba i to, že z roku na rok dochází ke zpoplatnění čerpání vody z vrtů, nebo je předepsáno použití nákladnější chemikálie a podobně. "Mnohé z toho ani technické služby jako správce sítí nemohou ovlivnit," poznamenal.
Rozhodnutí je na zastupitelích, kteří se k ceně vody vyjádří 12. prosince.

Foto: Wikipedia, Japo, licence

Doporučujeme