Strakonice plánují navýšení ceny vody o 5,8%

Vyšší daň z přidané hodnoty a rostoucí náklady na výrobu zvýší cenu vody. Ve Strakonicích od ledna zdraží pitná voda pravděpodobně o 4,22 Kč/m3. Takový je návrh radních, o kterém budou zítra rozhodovat zastupitelé.

3 min. čtení

Dá se očekávat, že navrhované zdražení zastupitelé odsouhlasí, jinak by Technickým službám Strakonice, které se o vodohospodářský majetek starají, vznikl propad v příjmech a radnice by musela tuto díru zaplatit.

V příštím roce vzroste daň z přidané hodnoty, což se zásadně promítne do ceny. Obyvatelé Strakonic letos platili za kubík vody 72,4 koruny včetně stočného. Radnice navrhuje zdražení o 5,8 procenta. "V příštím roce se zvedne o čtyři procenta daň z přidané hodnoty," vysvětluje hlavní důvod starosta Strakonic Pavel Vondrys. 
Zbytek navýšení je z důvodu zdražení nákladů na výrobu vody jako jsou například ceny energií.

Kubík vody by tak od ledna měl stát 76,62 koruny. "Je to víceméně vynucené zdražení kvůli navýšení daně. Když ji odečteme, tak zdražujeme jen o 1,8 procenta a to je výrazně méně než v předchozím roce," říká ředitel Technických služeb Strakonice Ludvík Němejc.


Strakoničtí přitom mohli za vodu v příštím roce platit ještě více. Radnice investovala desítky milionů korun do oprav vodárny v ulici U Hajské a čistírny odpadních vod. "Díky tomu bude voda kvalitnější a její dodávky stabilnější. Nové technologie jsou samozřejmě náročnější na provoz, a především rostou náklady na zvýšení kvality vody," dodává Němejc.

Foto: Wikipedie, nikolai, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme