Ve mlýně na Mladoboleslavsku se roztočí nové mlýnské kolo, vyrobí i část energie

V Buškovském mlýně v Ošťovicích nedaleko Dolního Bousova na Mladoboleslavsku v pátek uvedou do provozu nové mlýnské kolo na říčce Klenici. Majitelé mlýna, který pochází z druhé poloviny 16. století, chtějí obnovit tradici pečení chleba, nejprve zážitkovými kurzy, později pečením chleba pro veřejnost. 

4 min. čtení

Původní mlýnské kolo bylo ve mlýně naposledy v provozu zřejmě v roce 1945. Nové dubové kolo o průměru téměř tři metry, technologie do pekárny a další práce vyšly majitele mlýna na několik milionů korun, řekl ČTK za majitele Marek Váša.

"Pokud se nám podaří vyřídit úřední náležitosti, budeme péct od příštího roku i pro veřejnost a plánujeme i mletí vlastní mouky na kamenech ve staré mlýnici," řekl Váša. Před válkou se podle něj v mlýně peklo až 70 čtyřkilových bochníků chleba denně. Majitelé koupili mlýn v roce 2021, do jeho obnovy investovali několik milionů korun, nabízejí ho k pronájmům, ubytování, pořádání společenských a firemních akcí.

Klenice má pod kolem spád asi 3,6 metru a průtok 50 až 200 litrů za vteřinu. Kolo využívá náhon na původním místě, bude se otáčet desetkrát za minutu s výkonem 1,4 kW. "Výkon kola je velmi nízký, oproti možnostem například moderních turbín určitě poloviční nebo i třetinový. Ale voda teče stále, což je výhodou oproti třeba slunci," řekl Váša. Zdroj podle něj dokáže pokrýt spotřebu mlýna zhruba z 20 procent. "Síla vody se bude přenášet přes převodovku na dynamo a zřejmě frekvenční měnič, dále přímo přes rozvody ke spotřebičům, topení, světlům nebo pecím ve mlýnici," doplnil.

Původně poddanský mlýn pod hrází Buškovského rybníka na Klenici zřejmě fungoval do roku 1945, kdy se kolu zlomila hřídel. V roce 1953 byl mlýn znárodněn a předán JZD, později Státnímu rybářství, od roku 1964 zůstal neobydlený a chátral. V osmdesátých letech nový majitel mlýn částečně přebudoval pro rekreaci.

Nové mlýnské kolo, které vyrobil sekerník František Mikyška z Kojetína na Příbramsku, se poprvé roztočí v pátek 28. října ve 13:00. Jeho patronem bude herec Josef Dvořák, který ztvárnil několik vodnických rolí. Součástí akce bude i pečení chlebů v kamenné peci.

Foto: buskovskymlyn.cz

Zdroj: ČTK

Doporučujeme