Ve Dvoře Králové zdraží vodné a stočné o 10 pct na 79,85 Kč

V šestnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku od 1. ledna zdraží vodné a stočné o 9,8 procenta na 79,85 koruny za metr krychlový vody. Posledních šest let se cena vodného a stočného neměnila, vliv na ni měly jen změny v DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí města Miroslava Kameníková

4 min. čtení

"Posledních šest let byla cena uměle a v rozporu se zákonem udržována ve stejné výši," uvedl starosta Jan Jarolím (ANO), který město vede od loňského podzimu. Zvýšení ceny je podle něj nezbytným krokem ke zlepšení stavu vodovodní a kanalizační sítě ve městě.

Vodárenské sítě jsou podle radnice kvůli přístupu v předchozích obdobích v katastrofálním stavu. "Abychom mohli opravit kanalizační a vodovodní síť, z níž se ztrácí přes 63 procent vody do země, musíme mít odpovídající technické vybavení. A to nám dosud chybí," uvedl jednatel provozní společnosti Městské vodovody a kanalizace Petr Mrázek.

Ve vyšší ceně se odrazilo i to, že po nálezu finančního úřadu musí vodárny jinak kalkulovat poměr nájemného z vodohospodářské infrastruktury mezi vodné a stočné. Negativně se v ceně projevil i pokles množství fakturované vody ze 705.000 metrů krychlových v roce 2013 asi na 620.000 metrů krychlových letos. "Vzhledem k tomu, že převážná část nákladů je fixních, v momentě, kdy kalkulujeme méně kubíků vody, cena za jeden kubík roste," řekl Mrázek.

Jednatel Mrázek má radnici předložit plán obnovy vodovodní a kanalizační sítě. "Největším problémem je především stáří vodovodní a kanalizační sítě, 60 až 70 procent potrubí v délce okolo 50 kilometrů je totiž za hranicí své životnosti," uvedl Mrázek. Na opravy se město bude snažit získat i dotace.

Městská společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem provozuje vodohospodářskou infrastrukturu od podzimu 2012. Do té doby městské sítě spravovala soukromá firma Vodovody a kanalizace Dvůr Králové. Město se tehdy s privátním provozovatelem dohodlo na tom, že mu v rámci vyrovnání za předčasné ukončení kontraktu zaplatí 79,5 milionu korun. Před ukončením spolupráce město tvrdilo, že se firma prý dostatečně o sítě nestará a dluží za pronájem a čištění. Provozovatel výhrady odmítal.

Foto: „Dvůr Králové nad Labem from air 2“ od KareljVlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme