Valná hromada JVS zvýšila podporu obcím,které se chtějí připojit na jihočeskou vodárenskou soustavu

Jihočeské obce, které se chtějí připojit na Vodárenskou soustavu jižní Čechy, nově získají příspěvek sedm tisíc korun na obyvatele. Tedy o dva tisíce víc než dosud. Rozhodla o tom včerejší valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS).

5 min. čtení

„Tato podpora obcím se dlouhodobě osvědčila a umožňuje napojení tam, kde vodu dosud nemají a nebo mají nedostatečný či nekvalitní vlastní zdroj,“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva JVS, proč svaz pravidla pro poskytování těchto příspěvků aktualizoval právě v ekonomicky složité době. „Současně se také pravidla zpresňují ve vyhodnocení a konečném zúčtování. Nelze takto financovat jen pojistku pro případný výpadek jiného zdroje nebo klasické ZTV,“ dodává Princ

V roce 2021 svaz, tvořený 266 městy a obcemi, vyrobil a prodal 15,861 milionů m3 pitné vody, tedy o 8 tisíc m3 meziročně méně. Proti plánu šlo o 346 tisíc m3 méně. Největším odběratelem zůstávají České Budějovice, které odeberou 34 procent produkce, Tábor s deseti a Český Krumlov se sedmi procenty. Podíl ostatních více než 170 zásobovaných obcí a měst je od tří procent níže.

Produkci opět ovlivnila opatření, vyvolaná nemocí covid-19, jako bylo uzavření hotelů, škol nebo omezení chodu některých institucí či firem. Proticovidová opatření si zároveň vyžádala vyšší náklady. Díky přístupu zaměstnanců JVS ale nedošlo k omezení nebo narušení zásobení pitnou vodou. Její kvalita zůstává stále na vysoké úrovni, odpovídající hygienickým normám.

„Je otázkou, jakým způsobem ovlivní spotřebu vody probíhající válečný konflikt na Ukrajině a související ekonomické dopady,“ uvádí výroční zpráva JVS. Ta ale zdůrazňuje, že jihočeský vodárenský systém se dlouhodobě vytváří,a jeho připravenost a odolnost se opakovaně potvrdila a zůstává prioritou činnosti.

Cena vody předané je dlouhodobě stabilizována a letos činí 18,80 Kč/m3 bez DPH. Snahou JVS je ji letos udržet, i když ceny komodit, nutných pro výrobu pitné vody, strmě rostou. Firma proto počítá s výraznými dopady do letošního hospodaření.

„Změna ceny by především v obcích vyvolala problémy a to nejen administrativní. Proto věříme, že námi vytvořené rezervy umožní, abychom k takovému kroku nebyli nuceni letos přistoupit,“ uvedl v této souvislosti Antonín Princ. Cena vody pro další rok musí být známá vždy do konce září.

JVS v roce 2021 vynaložil na investice 59,422 milionů Kč a na plánované opravy 18,109 milionů Kč. Rozestavěné akce za dalších 100 milionů budou dokončeny v letošním roce.

Valná hromada za nového člena JVS přijala obec Krátošice. Jejich počet se tak zvýšil na 267.

Zdroj: redakce

Doporučujeme