Val. Meziříčí se kvůli referendu bojí o projekt Čistá řeka Bečva

Vedení Valašského Meziříčí se obává, že pokud se od města odtrhnou místní části Krhová a Poličná, ohrozí to druhou etapu projektu Čistá řeka Bečva. Projekt, který si vyžádá 1,5 miliardy korun, řeší výstavbu asi 160 kilometrů kanalizace v 16 městech a obcích regionu. Obce na Vsetínsku na něj získaly více než miliardovou dotaci z evropských a státních fondů.

5 min. čtení

O odtržení místních částí se rozhodne v referendu 21. dubna.  Představitelé obcí odmítají, že by osamostatnění ovlivnilo čerpání dotací z EU, zjistila dnes ČTK.

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka (ODS) věc řešil se Státním fondem životního prostředí. "Zásadní je, aby byly dodrženy všechny podmínky projektu. Je pochopitelné, že případným odtržením dvou místních části nebudou moci být podmínky dodrženy, má to docela fatální dopad na tento projekt," uvedl starosta s tím, že by nový projet musela znovu schválit Evropská komise.

Částečka nedovedl říct, zda by bylo případně ohroženo čerpání všech dotací. "Nepochybně úředníci v Bruselu budou zvažovat použití těchto prostředků," uvedl. Příprava projektu podle něj trvala několik let, opětovné schválení by mělo dopad na zahájení akce. Projekt je již nachystán, momentálně se koná výběrové řízení, práce měly být zahájeny letos. Částečka nedokázal odhadnout, jaký posun by si komplikace vyžádaly. Ve druhé etapě Čisté řeky Bečvy týkající se města se počítá zejména s pracemi v místních částech Podlesí, Poličná a Krhová.

Zastupitel Vladimír Místecký (KSČM), který je členem přípravného petičního a osadního výboru v Poličné, obavy vedení města odmítá. "Nikdo neuvažuje o tom, že by kanalizaci neudělal. Obce, pokud vzniknou, půjdou do svazku mikroregionu. Podle našich informací to na projektu nic nemění," řekl dnes Místecký. Projekt by se podle něj nemusel zpracovávat znovu. "Projekt je hotový, je to mikroregion Vsetínsko, rozsah ani hodnota se nemění, nevidím v tom žádný problém," poznamenal Místecký.

Do druhé etapy projektu jsou zařazeny dosud neodkanalizované obce na potoku Senice, další obce na řece Bečvě, které se do první etapy nezapojily, nebo obce, v nichž sice už kanalizace je, ale mají v úmyslu kanalizační síť rozšířit. Odkanalizování by se tak měly dočkat například Velké Karlovice, Hovězí, Liptál, Lhota u Vsetína, Lačnov či Francova Lhota, ale také další části Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína.

První etapa si vyžádala 1,1 miliardy korun. Většinu peněz tvořila dotace z Evropské unie, obce a města ale musely využít i úvěr. Vzniklo 146 kilometrů nové kanalizace, 17 čerpacích stanic a sedm dešťových zdrží. Stavbaři vybudovali dvě čistírny odpadních vod a šest čistíren opravili. Stovky dělníků pracovaly na stavbách zhruba dva a půl roku.

Foto: Wikipedie: Kocour86


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme