VAKu Náchod klesl zisk o 27 pct na 16 mil., má jít na investice

Společnosti Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel, loni klesl zisk o 27 procent na 16,5 milionu korun. Tržby se firmě snížily o procento na 217 milionů korun. Se snížením zisku firma v plánu pro loňský rok počítala. Zisk chtějí vodárny, stejně jako v minulých letech, dát na investice.

3 min. čtení

S výplatou dividend ani tantiém se nepočítá. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada v červnu. Firma to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok.

Cenu vodného a stočného vodárny loni neměnily a nechaly ji na 72,38 koruny za metr krychlový vody. Ke zdražení přistoupily až letos k 1. lednu, kdy zvedly cenu na 73,99 koruny za metr krychlový. Podle předsedy představenstva vodáren Dušana Téra chce podnik zvýšením ceny získat zdroje na investice, zejména na rekonstrukci hlavního vodovodního přivaděče a na rekonstrukci čistírny odpadních vod v Teplicích nad Metují.

VAK Náchod loni začal připravovat investici až půl miliardy korun do rozšíření vodojemů a přivaděče. Součástí projektu plánovaného na zhruba deset let je několik staveb. Vodárny chtějí hlavně rekonstruovat 16,5 kilometru potrubí, kterým proudí voda z Polické křídové pánve do Náchoda a dál na Hradecko.

Dalšími důležitými stavbami budou vodojem o objemu 5000 metrů krychlových v Náchodě a ztrojnásobení objemu vodojemu ve Vysoké Srbské na 4500 metrů krychlových. Letos je jedním z hlavních cílů vodáren připravit do fáze územního řízení stavbu náchodského vodojemu. V tomto roce chtějí vodárny ve stavebních investicích zopakovat loňskou hodnotu 48 milionů korun.

Vodárny mají asi 150 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o tři procenta na 29.799 korun.

Hlavními akcionáři vodáren jsou města a obce v regionu v čele s Náchodem, Novým Městem nad Metují, Hronovem, Broumovem a Teplicemi nad Metují. Celkem města a obce ve vodárnách drží 90 procent akcií.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme