Poprvé bude na Zlínsku použita nová technologie, kdy se do původního potrubí vsune nové složené polyetylénové potrubí. "Následně se natlakuje parou, tím přilne a natvaruje se zevnitř na staré potrubí. Navíc se jedná o ´inteligentní´ řešení, protože v potrubí jsou uloženy speciální vodiče, které umí rozpoznat a tudíž zásadně omezit možnosti úniků a ztrát pitné vody," uvedl Březík.
Staré potrubí bude fungovat také jako ochrana pro nové. Před vsunutím nového potrubí se původní vyčistí. Nové potrubí se v závislosti na jeho šířce vsouvá vždy po úsecích dlouhých několik stovek metrů.
Technologie je podle Březíka zejména rychlejší. "Je také šetrnější k životnímu prostředí, protože se nemusí kopat. Dělají se jen montážní jámy podél stavby," uvedl Březík. Práce by měly být hotové v polovině příštího roku.
Díky zrekonstruovanému vodovodu bude možné ze zdroje ve Štítné nad Vláří zásobovat pitnou vodou daný region, zvýší se tak jeho soběstačnost.
Podle Březíka jde o jeden z hlavních projektů letošního a příštího roku. Dokončuje se také rekonstrukce úpravny vody v Tlumačově za 80 milionů korun. "Příští rok plánujeme se soustředit na páteřní přivaděče pitné vody, chceme nové propojení z úpravny vody v Tlumačově do Zlína," řekl Březík.
Foto: Wikipedia, Jiří Komárek, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK