VaK Zlín měl loni ztrátu 12,6 mil. Kč, kvůli vysokým investicím

Vodovody a kanalizace Zlín, které vlastní vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku, loni vykázaly ztrátu 12,6 milionu korun. Podle předsedy představenstva Jaromíra Šebíka to bylo dáno účetními operacemi. Firma v posledních letech výrazně investovala do infrastruktury, loni musela začít splácet úroky, navýšily se také odpisy.

3 min. čtení

V následujících letech firma se ztrátou nepočítá, loňská ztráta byla mimořádná, pokryjí ji zisky z předchozích let, řekl ČTK Šebík. Informaci potvrdila také auditorka Jitka Brychtová. V roce 2010 skončilo hospodaření firmy se ziskem 6,4 milionu Kč.

Společnost v posledních třech letech investovala do infrastruktury 571 milionů korun. VaK Zlín má podle Šebíka jako jeden z mála v zemi vyřešeny téměř všechny závazky, ke kterým se Česko zavázalo při vstupu do EU. S žádnými dalšími velkými investicemi společnost nepočítá. Výnosy z pronájmu infrastruktury, kterou užívá společnost Moravská vodárenská, se letos očekávají o 30 milionů Kč vyšší.

Díky infrastruktuře VaK je zásobováno pitnou vodou zhruba 156.000 obyvatel Zlínska. Délka vodovodní sítě, kterou společnost spravuje, je přibližně 1000 kilometrů. Hlavními akcionáři jsou města a obce okresu Zlín, s podílem 92 procent majetku.

Lidé na Zlínsku platí v tomto roce za vodné a stočné 83,28 Kč za metr krychlový, což patří k nejvyšším cenám v regionu i v zemi. Nepříznivě je ovlivňuje klesající spotřeba pitné vody, investice i vyšší provozní náklady. Vedení Zlína, který je hlavním akcionářem, v tomto týdnu oznámilo, že ceny vodného a stočného se nebudou v příštích letech zvyšovat, pouze v případě navýšení DPH. Podle Šebíka se definitivní částky budou stanovovat na podzim.

Foto: Wikipedie: Timichal


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme