VaK Zlín chce příští rok investovat do infrastruktury 75 milionů korun

Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají na příští rok investice do vodárenské infrastruktury za 75 milionů korun. V roce 2019 to má být ještě o 25 milionů korun více, sdělil ČTK předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík. Letos šlo na investice 60 milionů korun, před čtyřmi lety to podle Březíka bylo 30 milionů korun.

4 min. čtení

V příštím roce se počítá s rekonstrukcí vodovodu v Rokytnici, Vysokém Poli, Lukovečku či na Kudlově. "Z investic do zabezpečení odvádění odpadních vod bude zajímavá rekonstrukce kanalizace na náměstí Míru ve Zlíně, která se bude provádět bezvýkopově," uvedl Březík.

Letos směřovala polovina investic na zabezpečení dodávek pitné vody. "Mezi největší akce v letošním roce patří rekonstrukce vodovodů v ulici Štefánikova ve Zlíně, Kramolišova ve Valašských Kloboukách a v ulici K Hájenkám ve Slavičíně," řekl Březík. V oblasti odpadních vod se počítá s rekonstrukcemi kanalizací ve Zlíně a Tlumačově. "Momentálně vše probíhá podle plánu. Akce jsme museli časově přizpůsobit začátku školního roku nebo konání Barum Rally 2017," uvedl Březík.

Do oprav investuje kromě VaK Zlín i Moravská vodárenská, která síť provozuje. Podle Březíka jde letos i v příštím roce asi o 70 milionů Kč.

Takzvaný provozní model, kdy se VaK Zlín stará o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské (MOVO), má trvat do roku 2034. Kritizují jej někteří menší akcionáři VaK, mezi nimi města Otrokovice či Fryšták, a obrátili se na soud. Nelíbí se jim také, že obce nemohou za této situace žádat o evropské dotace a zisk odchází do zahraničí.

V jednom ze sporů vrchní soud loni v listopadu rozhodl o neplatnosti valné hromady VaK z roku 2004, která umožnila zavedení provozního modelu. Po vynesení rozsudku se jednalo o možném vrácení podniku. Podle Moravské vodárenské však dosud není důvod k neplatnosti smluv, dokud o věci nerozhodne soud. Žalobu na neplatnost smluv řeší zlínský okresní soud. Také podle analýzy, kterou si dalo zpracovat město Zlín jako největší akcionář VaK, je nutné ohledně dalšího postupu vyčkat na skončení dalších soudních sporů.

Moravská vodárenská bude VaK Zlín platit roční nájem vyšší o pět milionů korun, zvýší se tak investice VaK do infrastruktury. MOVO bude platit ročně nájemné 133 milionů korun.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme