VAK Trutnov zvedl zisk na 13,5 milionu korun, chce ho investovat

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 58 procent na 13,5 milionu korun z předloňských 8,5 milionu korun. Zisk mohl být ještě vyšší, ale společnost musela vytvořit rezervu tři miliony korun na opravu kanalizace v Janských Lázních, uvedla firma ve výroční zprávě. 

3 min. čtení

Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 28. května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů převede do fondu obnovy na investice.

Nejdůležitější současnou investicí podniku je rekonstrukce dvou vodojemů z let 1902 a 1977 v trutnovském městském parku, které vodou zásobují trutnovské čtvrti Horní Předměstí, Kryblice, Bojiště, Volanov a Starý Rokytník. Stavba začala loni a hotová má být v roce 2019. "Celkový objem prací přesahuje 33,7 milionu korun," uvedl předseda představenstva vodáren a místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Výnosy podniku loni vzrostly o dvě procenta na 147 milionů korun. V růstu výnosů se odrazilo loňské zvýšení ceny vodného a stočného o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Letos od 1. ledna vodárny vodné a stočné zdražily o 3,1 procenta na 76,30 koruny za metr krychlový vody. Celostátní průměr ceny vody je asi 87 korun za metr krychlový.

Dlouhodobým problémem podniku jsou ztráty vody, které loni činily 38 procent. Průměrné ztráty vody ve veřejných vodovodech v ČR jsou na úrovni 17 procent.
Společnost tvrdí, že významnou roli ve vysokých ztrátách vody hraje dlouhá přepravní vzdálenost v horském terénu. Řešení problému firma označuje za velmi složité a časově náročné.

Trutnovský VAK zaměstnává asi 80 lidí a dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy. Hlavními akcionáři vodáren jsou obce v čele s Trutnovem, který drží podíl 48 procent. Dalšími významnými akcionáři z řad obcí jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme