VAK Trutnov vydělal rekordních 16 milionů korun, chce je dát na investice

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 22 procent na dosud nejvyšších 16,4 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o sedm procent na 137 milionů korun.

5 min. čtení

Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude na konci května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů hodlá použít na investice. ČTK to řekl ředitel firmy Josef Moravec.

Letos vodárny plánují dát do oprav a investic přibližně 30 milionů korun.
"K nejdůležitějším bude patřit dnes zahájená rekonstrukce kanalizace v ulici Polská, která je hlavní výpadovkou z centra Trutnova směrem do Polska a na Náchod. ŘSD dá následně silnici nový povrch," řekl Moravec. Dalšími významnými letošními stavbami budou opravy kanalizací v ulicích Blanická a Polní v Trutnově.

V růstu loňských tržeb i zisku se odrazilo zvýšení ceny vodného a stočného o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Zdražení, které vstoupilo v platnost 1. ledna 2015, firma zdůvodnila potřebou peněz na financování rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole za 136 milionů korun. Dvouletá přestavba úpravny, která zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov, trvala do loňského června a byla jednou z největších loňských investic do vodárenství v hradeckém kraji.

Dalšími loni dokončenými významnými investicemi byly stavby kanalizací v Hertvíkovicích a v Horním Maršově, dohromady za více než 50 milionů korun. Na stavby úpravny vody i kanalizací vodárny získaly dotace z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí.

Prodej vody VAK loni zopakoval na úrovni 1,9 milionu metrů krychlových. "Při porovnání s několika minulými lety lze konstatovat, že ve sledovaném roce se mírně zvýšil objem fakturované vody pro domácnosti a naopak mírně snížil objem fakturované vody pro ostatní odběratele," uvedlo představenstvo ve výroční zprávě. VAK dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy.

Letos od ledna společnost zdražila vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový vody. Voda od trutnovského VAK je tradičně nejlevnější z bývalých okresních měst hradeckého kraje. Například v Hradci Králové cena v průměru činí 95,35 koruny za metr krychlový vody. Celostátní průměr je přibližně 83 korun.

Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou obce Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady 85 procent akcií. Podnik zaměstnává asi 80 lidí. Členové představenstva a dozorčí rady odměny ani tantiémy nepobírají.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme