VAK Trutnov od ledna zvýší ceny vodného a stočného o 8,9 procenta

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 8,9 procenta na celkových 59,57 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody.

4 min. čtení

ČTK to dnes řekl ředitel firmy Josef Moravec. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost na Trutnovsku za vodu asi o 640 korun více. Vodou VAK zásobuje více než 36.000 obyvatel regionu.

Do nové ceny firma promítla růst daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent a zvýšení odpisů a splácení úvěru souvisejících s předloňským dokončením obří investice Čistá horní Úpa. V ceně se projevily také vyšší náklady na kvalitnější čištění odpadních vod a zvýšení ceny nakupované surové vody, uvedl Moravec. Přes zdražení bude voda od trutnovského VAKu dál nejlevnější z bývalých okresních měst kraje.

Nejvyšší cenu z okresních měst v kraji mají vodárny v Hradci Králové, které od ledna 2012 zvýší cenu o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Vedle této základní ceny vodného a stočného odběratelé na Hradecku ještě platí takzvanou pevnou složku, jejíž cena od ledna také vzroste. Například u rodinného domku pevná roční platba stoupne o 10,4 procenta na 978 korun. Domácnost v rodinném domku tak při roční spotřebě 100 metrů krychlových vody zaplatí za metr krychlový vody 88,27 koruny.

U středně velkého panelového domu se zhruba 40 byty hradecké vodárny pevnou roční platbu zvýší o 33 procent na 4904 korun, u velkého panelového domu se 100 byty pevná platba vzroste o 53 procent na 15.938 korun. Přes tento nárůst bude domácnost v takto velkém panelovém domě po rozpočítání platit za pevnou složku stále několikanásobně méně než domácnost v rodinném domku.

Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Vodárny v Jičíně a Rychnově nad Kněžnou nové ceny pro příští rok zatím neoznámily.

Foto: Wikipedia, Koroner, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme