VAK Trutnov od ledna zdraží vodné a stočné o tři pct na 71,70 Kč

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je růst nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a navýšení odpisů z provedených investic. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Josef Moravec.

2 min. čtení

Pro letošní rok vodárny cenu zvýšily o 9,3 procenta na 69,61 koruny za metr krychlový.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost na Trutnovsku za vodu zhruba o 275 korun více než letos. Vodou VAK zásobuje přes 36.000 obyvatel regionu. Voda od trutnovského VAK je tradičně nejlevnější z bývalých okresních měst hradeckého kraje a bude tomu i nadále. Ceny ostatních čtyř okresních vodáren jsou už letos vyšší než cena na Trutnovsku pro příští rok.

Hlavní letošní investicí podniku byla rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole za 121 milionů korun. Dalšími byly stavby kanalizací v Hertvíkovicích a Horním Maršově, dohromady za více než 50 milionů korun.

Největším akcionářem VAK Trutnov je město Trutnov, dalšími významnými vlastníky jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.
Vodárny dividendy nevyplácejí, zisky dávají na investice. Loni VAK vykázal zisk 13,4 milionu korun, tržby měl 127,8 milionu korun.

Foto: „Trutnov Krakonošovo náměstí“ od KoronerVlastní dílo (my own photo). Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme