VAK Trutnov loni vydělal 14 milionů korun, dá je na investice

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) použije většinu z loňského zisku 13,9 milionu korun na investice. Dividendy podnik vyplácet nebude, rozhodla dnes valná hromada akcionářů. Hlavní investicí by mělo být zahájení stavby vodovodu a kanalizace do lokality Zlatá vyhlídka nedaleko Hoffmannových bud u Janských Lázní. ČTK to řekl ředitel firmy Josef Moravec.

4 min. čtení

Zlatá vyhlídka leží na území Krkonošského národního parku a stojí v ní kolem dvou desítek objektů pro rekreaci i trvalé bydlení. Vodu nyní berou ze studní, odpadní vody jdou do septiků. Stavba je podle Moravce závislá na přidělení dotace, o níž vodárny nyní žádají hradecký kraj. Celkové náklady investice firma odhaduje na sedm milionů korun.

Na další období VAK plánuje investici do modernizace úpravny vody v Temném dole. Úpravna povrchové vody z řeky Úpy byla postavena v roce 1972 a slouží jako hlavní zdroj pitné vody pro jednatřicetitisícový Trutnov. "Náklady na modernizaci úpravny půjdou do desítek milionů korun. I zde zahájení stavby závisí na získání státní dotace," řekl Moravec.

Dosud největší investicí podniku byl v roce 2009 dokončený projekt výstavby kanalizací a čištění odpadních vod Čistá horní Úpa za více než půl miliardy korun. Stavbu podpořila dotací zhruba 300 milionů korun Evropská unie. Zbytek investice VAK zaplatil z úvěru, který nyní splácí částkou 11 milionů korun ročně.

Loňský zisk 13,9 milionu korun byl meziročně nižší o 1,4 milionu. Vedle přídělu 8,5 milionu korun na investice šlo 5,4 milionu korun do rezervního, sociálního a stimulačního fondu firmy. Tržby podniku, který má asi 80 zaměstnanců, loni vzrostly o čtyři procenta na 123 milionů korun. Letos vodárny plánují zisk na úrovni loňského roku.

VAK dodává vodu více než 36.000 obyvatelům a firmám v regionu. Letos firma zvýšila ceny vodného a stočného o šest procent na 57,97 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Cena vody od trutnovského VAK je nejlevnější z okresních měst kraje. Nejvyšší cena vody je v Hradci Králové, kde se u některých domácností blíží 90 korunám.

Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou obce Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady 84 procent akcií.

Foto: Wikipedie: Koroner


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme