VAK Trutnov loni vydělal 13 milionů Kč, chce je dát na investice

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni zvýšila zisk o 12 procent na 13 milionů korun. Tržby podniku vzrostly o pět procent na 127 milionů korun. Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude na konci května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů použije na investice.

2 min. čtení

Firma to uvedla v loňské výroční zprávě. Hlavní investicí společnosti je rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole, která začala v těchto dnech. Stavba přijde na 116,5 milionu korun bez DPH a potrvá jeden rok. Většinu nákladů rekonstrukce zaplatí dotace z fondů Evropské unie. Významných 20 milionů korun dá na stavbu město Trutnov formou nákupu akcií vodáren. Loni vodárny investovaly přes 14 milionů Kč.

VAK, který zaměstnává 76 lidí, dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům a firmám v regionu. Prodej vody firmě loni klesl o pět procent na 1,9 milionu metrů krychlových. "Při porovnání s několika minulými lety lze konstatovat, že dlouhodobě dochází ke snižování odběrů domácností. V hodnoceném roce navíc došlo i ke snížení odběrů ostatních odběratelů," uvedl ve zprávě ředitel vodáren Josef Moravec.

Cenu vodného a stočného letos vodárny nechaly na úrovni roku 2013. Účtovaných 63,71 Kč za metr krychlový dodané a odvedené vody je nejnižší cenou z pěti okresních měst hradeckého kraje.

Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou obce Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady 84 procent akcií.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme