VAK Trutnov chystá investici do likvidace kalů z ČOV za 60 milionů korun

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) chystá investici za 60 milionů korun do likvidace kalů z čistírny odpadních vod v Trutnově - Bohuslavicích. Stavba by měla začít v polovině roku a hotová by měla být příští rok. Od rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole z roku 2015 za 120 milionů korun jde o největší jednotlivou investici vodáren. ČTK to řekl ředitel vodáren Josef Moravec.

4 min. čtení

Investicí do takzvané kalové koncovky na bohuslavické čistírně, která čistí splašky z jednatřicetitisícového Trutnova, vodárny reagují na stále přísnější normy pro likvidaci čistírenských kalů. Zatím trutnovské vodárny kaly předávají k likvidaci specializované firmě, což je stojí ročně až 1,5 milionu korun.

Nová technologie vyhnilý a odvodněný kal usuší a následně kal projde pyrolýzou, tedy tepelným rozpadem. Zdrojem tepla pro sušení bude odpadní teplo z kogenerace a pyrolýzy. Hlavním produktem pyrolýzy bude takzvaný biochar, který po certifikaci bude možné použít jako zemědělské hnojivo. Vodárna počítají s tím, že po výstavbě kalové koncovky by likvidaci kalů mohly za úplatu nabízet i jiným provozovatelů čistíren odpadních vod.

Na investici do kalové koncovky vodárny mají příslib dotace 15 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Zbytek investice budou hradit z vlastních zdrojů. Na investici vodárny chtějí použít i většinu z loňského zisku, který činil 10,7 milionu korun po 13,5 milionu předloni.

Po odvodu do podnikových fondů by z loňského zisku mělo jít na investice 9,5 milionu korun. O rozdělení zisku rozhodne valná hromada na konci května. Své zisky firma dává na investice pravidelně, dividendy nevyplácí.

Nejdůležitější současnou investicí podniku je oprava dvou vodojemů z let 1902 a 1977 v trutnovském městském parku.
Vodojemy byly v havarijním stavu. Stavba, která zahrnuje i kompletní výměnu technologií, začala v roce 2016 a hotová bude letos. Rekonstrukce bude stát přes 33 milionů korun, z nichž deset milionů zaplatí město Trutnov.

Pro letošní rok vodárny zdražily vodné a stočné v průměru o 4,5 procenta na 79,75 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Představuje to nejnižší cenu z okresních vodárenských společností v Královéhradeckém kraji. VAK zaměstnává asi 80 lidí a dodává vodu 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy.

Největším akcionářem VAK Trutnov je město Trutnov, dalšími významnými vlastníky jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme