VAK Trutnov chystá investici 120 mil. do úpravny vody Temný Důl

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK), která zásobuje vodou přes 35.000 obyvatel Trutnovska, chystá rozsáhlou investici do modernizace úpravny vody v Temném Dole za přibližně 120 milionů korun. Úpravna povrchové vody z řeky Úpy byla postavena v roce 1972 a slouží jako hlavní zdroj pitné vody pro jednatřicetitisícový Trutnov. ČTK to včera řekl ředitel firmy Josef Moravec.

3 min. čtení

Hlavní částí modernizace bude instalace nové technologie. "Stávající zařízení sice dokáže vyrobit pitnou vodu podle požadovaných norem, ale je již na hranici své životnosti," řekl Moravec. Pokud by šlo vše hladce, chtěly by vodárny stavbu zahájit začátkem roku 2014. Nyní dokončují příslušné dokumentace, tendr na dodavatele stavby by chtěly vypsat ve druhé polovině letošního roku. Na stavbu podnik žádá dotaci z fondů Evropské unie.

Dosud největší investicí vodáren byl v roce 2009 dokončený projekt výstavby kanalizací a čištění odpadních vod Čistá horní Úpa za více než půl miliardy korun. Stavbu podpořila dotací zhruba 300 milionů korun Evropská unie. Zbytek investice VAK zaplatil z úvěru, který nyní splácí částkou 11 milionů korun ročně.

Na investice trutnovské vodárny používají veškeré zisky, dividendy ani tantiémy nevyplácejí. Loni zisk podniku činil 11,7 milionu korun, předloni byl 13,9 milionu korun. V poklesu zisku se odrazilo snížení tržeb o jedno procento na 121 milionů korun. Hlavním důvodem byly nižší tržby za vodné, kde objem fakturované vody klesl o 4,5 procenta na 2,01 milionu metrů krychlových. Nižší odběr vykázaly domácnosti i firmy.

Letos firma zvýšila ceny vodného a stočného o 9,9 procenta na celkových 63,71 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Přesto je cena vody od trutnovského VAK nejnižší z okresních měst kraje. Nejvyšší cena vody je v Hradci Králové, kde v průměru činí 88 korun za metr krychlový dodané a odvedené vody.

Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady 84 procent akcií.

 

Zdroj: Wikipedia, Koroner, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme