VaK Nymburk modernizoval úpravnu vody v Poděbradech

Obyvatelé Nymburska, Kolínska a Jičínska budou ode dneška používat kvalitnější pitnou vodu.

3 min. čtení

Společnost Vodovody a kanalizace Nymburk (VaK) ukončila modernizaci úpravny vody v Poděbradech na Nymbursku, která zásobuje pitnou vodou více než 44.000 lidí v oblasti, řekl ČTK předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk Miloš Petera. Nová technologie umí lépe zbavit vodu z vrtu od železa a manganu.

Při modernizaci se jednak zvýšila kapacita o třetinu ze současných 120 litrů za sekundu na 160 litrů za sekundu, jednak se zlepšila technologie úpravy vody. "Dlouhodobá měření ukázala, že od března do dubna a poté od června do září docházelo k navýšení spotřeby vody, kdy několikahodinová průměrná spotřeba dosahovala hodnoty 125 l/s. To mělo za následek nedokonalé odstranění železa z upravené vody," řekl Petera.

Vedle výměny technologické linky se také opravovaly budovy. Vyměněná technologie má podle Petery nově také ozonizaci. "Pomocí ozónu se ničí organické zárodky tak, aby voda byla nezávadná," vysvětlil Petera.

Úpravnou vody ročně proteče 2,5 milionu metrů krychlových vody, kterou odebírá 15.000 zákazníků na Nymbursku, Kolínsku a Jičínsku. VAK Nymburk se nyní chystá expandovat také do okresu Praha – východ. "I proto bylo potřeba vytvořit rezervu při špičkách, abychom byli schopni dodávat dostatečné množství vody," doplnil Petera.

Odběratelé letos za vodu platí 35,50 Kč za metr krychlový. Příští rok firma zdraží kvůli zvýšení DPH. O nové ceně rozhodne v prosinci, aby upravená cena platila od Nového roku. "Zdražení bude v řádu jednotek procent," poznamenal Petera.

Rekonstrukce úpravny vody stála 145 milionů korun. Ministerstvo zemědělství na ni přispělo 42 miliony korun a Středočeský kraj 12 miliony Kč. Zbývající část nákladů, tedy 91 milionů korun, uhradila firma VaK Nymburk, která si kvůli tomu brala úvěr.

Foto: Wikipedie, Martin Kozák


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme