VAK Náchod zopakoval zisk 16 mil. Kč, po letech chystá dividendy

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) chystá po třinácti letech opět výplatu dividend. Z loňského zisku 16,3 milionu korun, který byl stejný jako v roce 2016, by na dividendy mělo jít 742.015 korun, tedy jedna koruna na akcii. Tržby firma loni zvýšila o čtyři procenta na 226 milionů korun a na investice dala 96 milionů korun. 

3 min. čtení

O rozdělení zisku rozhodne valná hromada v polovině května, uvedla firma na svém webu.

Naposledy náchodské vodárny vyplácely dividendy ze zisků let 2002 až 2004. Dividendy se tehdy pohybovaly od 2,35 koruny do tří korun na akcii a celkem firma za tyto tři roky mezi akcionáře rozdělila 5,6 milionu korun. V dalších letech vodárny dividendy nevyplácely a zisky po odvodu do podnikových fondů používaly na investice.

Z loňského zisku by po výplatě dividend mělo jít na investice 13,9 milionu korun, do sociálního fondu 850.000 korun a do fondu odměn 816.000 korun.

Hlavní část dividend by měly dostat města a obce, které ve vodárnách drží asi 90 procent akcií. Největším akcionářem mimo obce je kyperská společnost Glossana Holding, která drží 3,43 procenta akcií. Z měst jsou největšími akcionáři Náchod, Nové Město nad Metují, Hronov, Broumov a Teplice nad Metují.

VAK Náchod v regionu zásobuje vodou přes 78.000 obyvatel. Letos k 1. lednu podnik zdražil vodné a stočné v průměru o tři procenta na 76,21 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Průměrná výše vodného a stočného v ČR je 86 až 88 Kč/m3. Zdražení VAK Náchod zdůvodnil potřebou získat peníze na chystanou nákladnou rekonstrukci hlavního vodovodního přivaděče z Náchodska do Hradce Králové.

Potrubí vedoucí z Teplic nad Metují na Náchodsku do Hradce Králové měří 72 kilometrů a 42 kilometrů z něj je ve správě náchodských vodáren. Náklady na postupnou opravu dožívajícího potrubí, které je součástí vodárenské soustavy východní Čechy, se odhadují na 1,7 miliardy korun. Náchodské a hradecké vodárny již dříve uvedly, že na tak velkou nadregionální investici nemají peníze a že s jejím financováním by měl pomoci stát.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme